İçeriğe git

Grand Theft Auto Vice City: 10 Year Anniversary – Türkçe Yama

TayfunKey

Tavsiye Edilen Gönderiler

vc.thumb.jpg.3d87f210b25ea4c7f11fbad3bf46e428.jpg

Grand Theft Auto III: 10 Year Anniversary’in ardından iOS ve Android için mobildeki yerini alan Grand Theft Auto Vice City: 10 Year Anniversary’nin de Türkçe yamasını, oyun mobile çıkar çıkmaz, iki gün iki gece süren bir süreçte hazırlamıştım.

Türkçe yama, Oğuz Gürsel’in 2003 senesinde piyasaya sürdüğü meşhur GTA Vice City yamasıdır. Türkçe yamayı cümle cümle kopyala yapıştır yaparak olduğu gibi mobile aktardım. Mobil ile oyuna gelen yeni cümleleri ve açıklamaları tamamen düzgün bir şekilde Türkçeleştirdim. Bazı kısımları da Oğuz Gürsel’in esprilerine sadık kalarak hazırladım.

Şu an Türkçe yama, oyunun mobil sürümü ile tam olarak entegrelidir. Eğer ilerleyen zamanlarda v1.8, v1.9 gibi sürümler çıkar ise bu dosyaları sadece APK dosyası olarak kendi web sitemde paylaşacağım. Sadece APK’nin sürümüne dikkat edin.

Yeniden iyi oyunlar!

vc2.jpg.2de979449ff6a660572a2c0f72141346.jpg

Türkçe Yama Özellikleri

Menü ve Arayüz: %100 Türkçe
Diyaloglar: %100 Türkçe
Proje Koordinatörü: TayfunKey (Tayfun Kumaş)
Çevirmenler: TayfunKey (Tayfun Kumaş), Oğuz Gürsel (OzzTheWizZzaRD)

Türkçe yama, sadece Türkçe karakterleri desteklememektedir.

Türkçe Yama Kurulumu

• Google Play mağazasına girin ve Grand Theft Auto Vice City: 10 Year Anniversary‘i satın alın.
  • Satın aldığınız oyunu düzgün bir şekilde indirin ve telefonunuza yükleyin. (Yani oyunu, oynanılabilir hale getirin)
  • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuzu USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın,
  • SDCard/Android/Obb klasörünün içindeki com.rockstar.gta3.obb dosyalarının yedeğini alın ve oyunu cihazınızdan silin. Mutlaka cihazınızdaki internet bağlantınızı da kapatın,
  • İndirmiş olduğunuz Türkçe yama klasöründeki APK dosyasını cihazınıza kopyalayın ve kuruluma başlayın. Kurulum biter bitmez, “bitti” diyin ve çıkın. (Sakın oyuna girmeye ya da yükleme yapmaya çalışmayın, yoksa başa dönersiniz)
  • Türkçe yamanın APK dosyası kurulduktan sonra, yedeğini aldığınız com.rockstar.gta3.obb dosyasını, SDCard/Android/Obb klasörünün içine kopyalayın ya da eğer varsa orijinal dosya ile değiştirin ve oyunun simgesine dokunarak oyunu Türkçe olarak oynayın!
  • İyi oyunlar!

vc3.jpg.8b7e72ee15f201ec250e5ae5e4b23327.jpg

Basından

Türkçe Yamanın, Oyun ve Teknoloji Basınındaki Linklerine Aşağıdan Erişebilirsiniz!

Hürriyet: GTA’yı Türkçe Yapın

ShiftDelete.Net: GTA Vice City Mobil Artık Türkçe

TRGamer: GTA Vice City, 10. Yıl Özel Türkçe Yaması

Oyungezer: GTA III & Vice City 10 Year Anniversary Artık Türkçe!

Technopat: GTA Vice City 10 Year Anniversary Artık Türkçe

Bölüm Sonu Canavarı: GTA 10th Year Anniversary Serisini Türkçe Yapın

Rockstar Turk: GTA Vice City 10 Year Anniversary Artık Türkçe

LeaderGamer: GTA Vice City 10 Year Anniversary Artık Türkçe

Türkçe Yama, ASUS Zenfone 2 ZE551 ML üzerinden test edilmiştir ve sorunsuz olarak çalışmaktadır. Cihazınıza gelebilecek herhangi bir sorun karşısında sorumluluk bize ait değildir.

vc1.thumb.jpg.ac4f6cb542e31224254e860cea5aae54.jpg

10. Yıla Özel Çeviri Notlarımız

Yeniden Merhaba Vice City. Aaah ah! Yıllar oldu, seneler geçti. Çocukluğum, ergenliğim ve gençliğim… Özellikle hayatımın bir parçası haline gelen, hayatımda büyük bir anlam ifade eden bir oyundu; Grand Theft Auto Vice City.  

Oyunun daha dün piyasaya geldiğini hatırlarken, bu sürüm ile birlikte aradan tamamen 10 sene geçtiğini anladık. Şu an bu yazıyı yazarken bile kulaklarımda yankılanan Uniting Nations - Out Of Touch nakaratı, uzsuz bucaksız güzelliği ile Miami sahilleri, Vice Point, Washington ve Haiti bölgesi…

Capcanlı güneşe sahip cennet, büyüleyici havası, plajları, renkli caddeleri ve lolitaları ile serinin en karizmatik karakteri Tommy Vercetti ile 80’li yılların müthiş yükselişi… Yaşadığım yeri bile bu harita kadar ezbere bilmem.

Oyun piyasaya çıktığı zamanlar insanı etkileyen o müthiş dokusu ve bilgisayar kullanımının lüks olduğu zamanda, internet kafelerin, Counter Strike sonrası vazgeçilmez fenomeniydi: Grand Theft Auto Vice City.  

Grand Theft Auto V’in beklendiği bu günlerde, aradan 10 yıl geçse bile halen ilk günkü tadını, heyecanını koruyan Vice City, bir de Oğuz Gürsel’in efsanevi Türkçe yaması ve araya eklenen Türk işi espriler ile oyuna kattığı zevkin tadı paha biçilemezdi. Biçileceğini de sanmıyorum artık.

Madem 10 yıl geçmiş, GTA Vice City cebimize girecek kadar teknoloji ilerlemiş derken Oğuz Gürsel ile ilk duyurudan sonra bizde 10 yıllık efsane Türkçe yamayı mobil için tekrardan düzenleyelim dedik.  

Birkaç ay önce PC’deki GTA III yamasını direk mobile olduğu gibi aktarmıştık. Bunda ise zamanında kalan hataları, sözleri, bazı esprileri günümüze taşıyarak yepyeni bir hal almasını sağladık. Oyun, mobil için piyasaya geldiği günden beri, iki gece iki gün sadece bununla ilgilendim. Aral’dan da ayrılmama sebep olan üniversite hayatımı es geçip, derslere girmeyip, iki gün boyunca sadece bu yamayı hazır etmek istedim. Eh tabii böyle bir oyunun keyfine de bu yama olmadan bakmak istemedim, istemem de.

‘’Cebinize alo demek için TAB tuşuna basınız’’ ilerleyen teknoloji ile bu efsane yamadaki cümle bile ‘’Cebinize alo demek için (@) kısmına dokunun’’ olarak değiştirmek için bile Oğuz Gürsel ile saatlerce telefonda birbirimize alo diyerek konuştuk ve Türkçe yamayı düzenledik.

Türkçe yamanın test aşamasında ise oyunu Sedat Bozkurt yani Z@GOR test ederek tamamladık. Yoğun sosyal hayatını bir süreliğine erteleyip, yardımcı olmaktan hiç çekinmedi ve sonuna kadar benimle ilgilendi. Kendisine teşekkür ederim.

Grand Theft Auto: Vice City, ceplerimize girmiş olabilir ama bizim sadece kalbimizde. ?

vc2.thumb.jpg.e1b3d5402f9fec31100df127fa2b1ff2.jpg

Oğuz Gürsel’in  10. Yıla Özel Yorumu

Alıntı

Tommy! Uzun zaman oldu! Yanar döner gömleğini özledim!

Bundan 10 sene önce Vice City’nin renkli fotolarını görünce çok heyecanlanmıştık. GTA III Türkçe yamasıyla tecrübe kazandıktan sonra oyunun çıkış tarihini dört gözle bekledim.

PC versiyonu çıktığı gün, oyunun keyfini çıkarmak yerine Türkçe yamasını bitirmeyi kafaya koymuştum ve tam 6 günümü gece gündüz klavye tuşlarına basarak geçirdim. Tabi bu uzun saatler bazen beyin mancıklaması geçirip aşırıya kaçan esprilerle, bazen de sinirlenip görevi tamamlayamayan beceriksizlere laf sokarak geçti. ? 6 gün, 120 saat çeviri yapmak kolay değil, beni affedin! 

Oyunun Türkçe yaması, Level dergisinde ve birçok sitede yayınlandı. Oyunun piyasaya çıkışının 6. günü internette yayınlayınca doğal olarak birçok kişi şaşırdı. Hatta ön yargılı davranıp sadece ana menünün çevrildiğini sananlar oldu ancak bu yama %100 Türkçe yamaydı ve resmi bir yama değildi.

Resmi yama olmamasının bilincinde olmayanlar benden biraz şikâyetçi oldular fakat beni savunanların sayısı ağır basınca internetteki tartışmalara müdahale etmeme gerek kalmadı. ?

N'ayır için gelen tepkiyi Yeşilçamcılar savundu. Ne çok küfrediyor diyenlere cevabı diğer İngilizce bilen GTA’cılar cevap verdi. Evet oyun çok argo içeriyordu, GTA III’ten daha edepsizdi ve dümdüz gidilen küfürlerde yan çizmek olmazdı. ? Ben de bizim edepsiz küfür kültürümüzü biraz yumuşatarak yansıttım. 

Senelerce internet cafelerin demirbaşı olan oyunu şimdi cepte taşıyabilmek çok güzel. Gerçi benim tablet anca apış arasına sığar ama olsun. ? 

Yolladığınız yüzlerce tebrik maili için tekrar teşekkürler. 

- Lanet olsun dostum, bu bir Hollywood filmi değil, kahretsin! ? 

Karşınıza çıkan tüm yollar açık olsun, Oğuz Gürsel, Kanal D Haber, Vice. 

vc3.thumb.jpg.1549e3dc878d3dd53ea51ad47201821a.jpg

Türkçe Yama’nın Mobile Aktarım Süreci

Türkçe yama, gerçekten iki gün boyunca ağır gelen bir çeviri oldu. Aslında ne kadar kopyala yapıştır yapıp düzenlesem de, hatalara karşı olan korku yedi bitirdi beni. Bir yanda PC’e ait olan yamadaki sözlere bakıyorum, bir yandan ise mobile hatasız olarak yazıyordum. Cümleleri tek tek aktardım. Nereden baksanız 5.000 cümle. Yani dile kolay…

Bunu yaparken Credits kısmını es geçtim ve bazı yerleri hata riskine karşı orijinal halinde İngilizce bıraktım. Tabii bazı sözleri ise yeniden düzenledim. PC’de aynı yamayı kullananlar bu farkı anlayacaklardır. ?

Eğer soracak olacaksınız oyunda;  neden piskopat değil de neden pizkopat, değil mi? değil de dimi, degilmi? Öldü değil de geberdi gibi kısımları niye düzeltmedin? Aslında tüm bunlar bilinerek yapılmış bir olaydı ve yamanın esprisini çıkaran tek kısımdı.

Kısaca tüm bunlar, bu yamaya özel, bu oyunun kalitesine, mizahına özel bilinçli bir şekilde yapılan çalışmadır. Yani senaryodaki diyalogları ciddi bir şekilde etkilemiyor, İngilizcesi olan bunu hemen fark edecekler. Ayrıca Vice Şehri kısımlarını oyunun adına göre Vice City, gebertme diye yazılınca hızlı okuyanlar tarafından hemen fark edilmesi için gebertME sözü olarak düzenlendi. 

Kendini Türk Dil Kurumunda sananlara duyurulur; ‘’Ben Türküm dilimi koruyacağım, bla.. bla.. blaa..’’ Bari bu kısımda Türkçe’yi düzgün kullanın. ?

Türkçe çeviriden birkaç örneği size tanıtmak istiyorum. Orijinal çevirisini bazı kısımlarda birebir çeviri yapmak yerine, tamamen o cümlenin anlamını kaybettirmeden yerelleştirdik.

Orijinali: The distance bar in the upper right of the screen gives you an indication to how close you are to your target do not let it fill or he will see you.

Bizim Çeviri: Sağ üstteki gösterge hedefle arandaki mesafeyi gösteriyor. Tamamen dolarsa hedef senin ne kadar yakışıklı olduğunu fark eder. Sakın görmesin seni.
Orijinali: Oh, wonderful. Incredible. Tommy, incredible. No wimps, Tommy, just real men, and the beautiful women!

Bizim Çeviri: Ooo, süper süper. Tommy, mükemmel. Dallamalar yok, Tommy, taş fırın erkekleri ve tas gibi lolitalar dolu!

Son olarak not alın bu müzikleri. Oyundaki en sevdiğim Tracklistlerden bazılarıdır; 

• Cutting Crew – Died in Your Arms
  • Whitesnake - Here I Go Again
  • Fat Larry's Band - Act Like You Know
  • Uniting Nations - Out Of Touch
  • Laura Branigan - Self Control
  • Michael Jackson - Billie Jean 

Birkaç tane daha vardı ancak isimleri aklıma gelmiyor. Bunlardan biri çaldığı zaman görevi etkilemeyecek bir yere çekerdim arabayı dinlerdim. ?

Son olarak ise bir an önce yamayı hazır edebilmek için oyunda Türkçe karakterler kullanamadık. Yine zamanla buna alışıyorsunuz. Ayrıca Türkçe karakter için uğraşsaydık, bu iş cidden inanılmaz derecede bıkkınlık verirdi. Resmi yama değil sonuçta. Umarım beğenirsiniz. İyi eğlenceler.

GTA_Vice_City_10_Year_Anniversary_Türkçe_v1.7_[TayfunKey].rar

Yorumun linki
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız gerekli

Üye ol

Kendi üyeliğinizi oluşturun.

Yeni Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten üyeliğiniz var mı? Buradan giriş yapın.

Hemen Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...