İçeriğe git

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik olarak güncelleniyor     

 1. Dün
 2. Uzun zamandır bekliyordum böyle bir launcher, biraz zaman aldı ama geldi. 😁
 3. Son bir hafta
 4. Rockstar Games, PC için yeni oyun başlatıcı platformu olan Rockstar Games Launcher‘ı sessiz sedasız bir şekilde hazırladı ve piyasaya sürdü. Rockstar Games Social Club benzeri olan bu yeni oyun başlatıcı, PC‘de yer alan tüm Rockstar Games oyunlarını ve indirilebilir içeriklerini satın alıp, indirmenize olanak sağlayacak. Ayrıca Rockstar Games, Rockstar Games Launcher‘ı şu an indiren ve üye olan herkese kısa süreliğine Grand Theft Auto: San Andreas‘ın orijinal dijital kopyasını ücretsiz olarak dağıtıyor. Şu an GTA San Andreas‘a da ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Rockstar Games Launcher'ı buradan ücretsiz olarak indirebilir, üye olabilir ve hali hazırdaki Rockstar Games oyunlarınızı sistem ile eşleştirebilirsiniz.
 5. Daha önce
 6. Rust, arkadaşlarla oynanmak için harika bir oyun. Ancak oyunda arkadaşlarınızla buluşmak gerçekten zor olabilir. Oyunda nerede olduklarını bilmek ve buluşmak için ışınlanma veya pusula yok, bu yüzden grubunuzu bir araya getirmeniz için bazı ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. Öncelikle ve en önemlisi, aynı sunucuda olduğunuzdan emin olun! Uyku Tulumu Hediye Edin Herkesi bir araya getirmenin en hızlı yollarından biri, yeterince kaynak bulan ve uyku tulumu (30 kumaş) yapmak için yeterince hayvan öldüren ilk kişi, onu spawn edecekleri birine atayabilir. Çanta üzerinde E tuşunu basılı tuttuğunuzda, aralarından seçim yapabileceğiniz bir menü karşınıza çıkacak. Çantalar alınabilir ve yeniden atanabilir, böylece birden fazla çanta yapmakta zorlanıyorsanız, spawn olduğunuzda uyku tulumunu bir sonraki kişiye atamasını sağlayabilirsiniz. Uyku tulumunun 300 saniyelik bir cooldown süresine sahip olduğunu unutmayın, kumaştan tasarruf etmenizi sağlarken herkesin bir araya toplanması biraz zaman alır. Sunucu Haritalama Oyunda klavyenizden "G" tuşuna basmak, konum bilgisini kontrol etmek için koordinatları içeren dünya haritasının bir kopyasını önünüze getirir. Aynı Bölgede Olun Rust'ın 3 ana bölgesi vardır: Çöl, Orman ve Kar. Farklı bölgelerdeyseniz, biriniz ya F1'e basarak yeniden spawn olmak için kendini devamlı öldürebilir (60 saniyelik bekleme süresi vardır) ya da aynı bölgeye girene kadar sizi tekrar tekrar öldürmesi için birilerinden yardım isteyebilirsiniz. Ekran Görüntüsü Paylaşın Hala birbirinizi bulmakta zorlanıyor musunuz? Her birinizin geçerli görüş noktanızın ekran görüntüsünü alıp birbirinize atarak bulunduğunuz konumları anlamlandırabilirsiniz.
 7. MMORPG ve mobil oyunları seven oyuncular tarafından uzun zamandır beklenen ve defalarca ertelenen Black Desert Mobile yakın zamanda tüm dünyada çıkacak. Bir süredir yalnızca Kore versiyonu yayında olan oyunun Global sürümü iOS (iPhone) ve Android işletim sistemleri için uygulama mağazalarına gelecek. Ön Kayıtlar Açıldı Black Desert Mobile için resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları açıldı. Aynı zamanda internet sitesi üzerinden ön kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun için email adresiniz olması yeterli. Ön kayıt yaptırmak için resmi internet sitesine gidebilirsiniz: https://www.world.blackdesertm.com/ Ne Zaman Çıkacak? Black Deset Mobile global sürümü birçok kez ertelenmişti. Ancak son gelişmelerden anlaşıldığı üzere çıkışı oldukça yaklaştı. Pearl Abyss tarafından geliştirilen oyun için en son anons edilen tarih 2019 kışı. Bu da demek oluyor ki tekrar bir ertelenme olmazsa oyun 2019 Aralık ayında tüm dünyada yayınlanacak. Diğer Bilgiler Oyunun ilk aşamalarında yalnızca birkaç sınıf yer alacak, bunlar: WARRIOR, RANGER, GIANT, WITCH ve VALKYRIE. Zamanla diğer sınıfların ekleneceği düşünülüyor. Bunun dışında iOS ve Android sürümünü kullanan oyuncuların aynı anda beraber oynayabilecekleri paylaşılan bilgiler arasında. Yani iOS ve Android sürümü farklı sunucularda olmayacak. Resmi Tanıtım Fragmanı Oyunun global sürümü için hazırlanan oynayış fragmanı Pearl Abyss tarafından yayınlandı. İşte o video:
 8. Bir önceki güncelleme haberinden (2019.07.26) itibaren sitede yapılan değişiklikler şu şekildedir: Profil alanına oyun platformları seçimi eklendi. Profil alanına konum seçimi eklendi. Yeni forum açıldı: Need for Speed: Heat Yeni forum açıldı: Black Desert Mobile Yeni rehber eklendi: İtibar Puanı Sistemi Nasıl Çalışır? Metin editörü sistemsel güncellemesi yapıldı. Ufak görsel düzenlemeler yapıldı. Ufak metin düzeltmeleri yapıldı.
 9. Bu yazıda İtibar Puanı sisteminin nasıl çalıştığını ve sistemle ilgili çeşitli soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. İtibar Puanı Nedir? Oyun Forumları'nda üyelerin paylaşımlarının kalitesini ve beğenisini ölçmek için İtibar Puanı sistemi kullanılır. Her üyenin bir İtibar Puanı olur ve bu puan artıp azalabilir. İtibar Puanı Nerelerde Görünür? Her üyenin puanı herkese açık olarak profil sayfalarında görüntülenebilmektedir. Ayrıca her gönderinizde isminizin altında yer alacak şekilde bu puanınız gözükmektedir. İtibar Puanı Nasıl Kazanılır/Kaybedilir? İtibar Puanı tamamen diğer üyelerin sizin yazdıklarınızı değerlendirmesiyle oluşan bir puanlama sistemidir. Sistem çok basit işler, her gönderinizin altında çıkan Beğen ve Beğenme tepki butonlarına tıklanması, +1 puan veya -1 puan olarak İtibar Puanı'nıza yansır. Tüm üyelerin günde 10 adet başkalarının gönderilerine puan verme hakkı bulunur, saat 00:00'da sıfırlanır. Kendi gönderilerinize tepki koyamazsınız ve İtibar Puanı'nıza müdahale edemezsiniz. İtibar Puanı'nın Avantajları/Dezavantajları Nelerdir? İtibar Puanı'nızın yüksek veya düşük olmasının belirli olarak bir yaptırımı yoktur. İtibar puanınızın yüksek olması, Oyun Forumları'nda saygınlığınızın yüksek olması anlamına gelir, düşük olması da olumsuz anlam taşır. Sitede sadece belirli bir İtibar Puanı'na ulaşmış üyelere özel aktiviteler, ödüller veya çekilişler düzenlenebilir. Herhangi bir kuralı ihlal etmediğiniz sürece İtibar Puanı'nızın düşük olması herhangi bir yaptırıma sebep olmaz, ancak puanınızın düşük olması kural ihlallerinde uygulanacak olan yaptırımın seviyesini arttırabilir. İtibar Puanı Seviyeleri Nelerdir? İtibar Puan'larının seviyeleri puanınıza göre belirlenir ve anlamları aşağıdaki gibidir. [20] ve üstü puan: Çok İyi [10] - [19] arası puan: İyi [0] - [9] arası puan: Orta [-10] - [-1] arası puan: Kötü [-20] - [-9] arası puan: Çok Kötü
 10. Grand Theft Auto V'deki sık sık duyduğunuz bölgelerin nerede olduğunu gösteren bu haritayı sizlerle paylaşıyorum. Haritada bu bölgelerin nerede konumlandığını görebilirsiniz: Paleto Bay (PB) Sandy Shores (SD) Tongva Hills (TO) Great Chaparal (CG) Vinewood Hills (VH) Dell Pero (DE) Vinewood (VI) City Central (CI) Tataviam Mountains (TVM) South Los Santos (SU) East Los Santos (ES) Port of Los Santos (PO)
 11. TayfunKey

  Need for Speed Heat Duyuruldu!

  pahalı. yuh bu ne fiyat? keşke tüm oyunlar fortine gibi beleş olsa.
 12. EA Games'in büyük markalarından biri olan Need for Speed oyun serisinin yeni oyunu duyuruldu. Yeni NFS oyunuyla ilgili söylentiler doğrulandı ve oyunun isminin Need for Speed Heat olacağı açıklandı. NFS Heat Resmi Fragmanı Yayınlandı Oyundan görüntüleri içeren yaklaşık 2 dakikalık bir trailer yayınlandı. Bu fragmandan anladığımız kadarıyla bol aksiyonlu bir yarış oyunu olacak. Ve videoda gözüken bir kadın karakter açıkça görülebiliyor. Fragmandan ve görsellerden edinilen ilk izlenimlere göre oyunda "synthwave" havası hakim olacak gibi görünüyor. Need for Speed Heat Fiyatları Electronic Arts, yeni NFS oyununun duyurduktan sonra ön siparişleri de açtı. Need for Speed Heat, iki farklı versiyon olarak satılacak. Bu versiyonlar "Standart Edition" ve "Deluxe Edition" olarak adlandırılıyor. Deluxe versiyonda yarışseverleri mutlu edecek farklı ek içerikler bulunacak ve ücreti daha fazla olacak. Oyunu ön sipariş ile almak istiyorsanız, ücretleri TL cinsinden şu şekilde belirlenmiş; Playstation 4 için Need for Speed Heat Ücreti: Standart Edition 459 TL, Deluxe Edition 519 TL Xbox One için Need for Speed Heat Ücreti: Standart Edition 468 TL (EA Access sahipleri için 421 TL), Deluxe Edition 539 TL (EA Access sahiplerine 485 TL) PC için Need For Speed Heat Ücreti: 59.99 euro (yaklaşık 375 TL), 69.99 euro (yaklaşık 440 TL) Need for Speed Heat Ne Zaman Çıkacak? Yarışseverlerin heyecanlandıran EA Games, yeni NFS serisinin yeni oyunu olan Need for Speed Heat'in çıkış tarihini 8 Kasım 2019 olarak açıkladı. Bu tarihte tüm platformlara oynanabilir hale gelecek.
 13. Los Santos'da Director Mode'da kilidini açabileceğiniz 12 farklı özel aktör (Special Actors) bulunmaktadır. Bu NPC'lerle karşılaşıp konuştuğunuzda, direktör modunda otomatik olarak kilidi açılır ve bu kişilerle oynayabilirsiniz. Tümünü bulup kilidini açtığınızda ise "Humans of Los Santos" başarımını kazanacaksınız. Bu kişiler ve bu kişileri bulabileceğiniz konumlar aşağıdadır. Not: Bazen bu NPC'ler gittiğiniz yerde bulunmaz. Karşılaşmak için birkaç dakika sonra, farklı bir saatte veya karakter değiştirerek tekrar gitmeyi deneyebilirsiniz. Andy Moon Vespucci / Magellan Ave, Los Santos Baygor Rockford Tepeleri, Los Santos Bill Binder Paleto Bay, Blaine Country Clinton Sandy Shore, Blaine Country Griff Grand Senora Çölü, Blaine Country Impotent Rage West Vinewood, Los Santos Jane Burton, Los Santos Jerome Rancho / Dutch London St, Los Santos Jesse Del Perro Sahili / Red Desert Ave, Los Santos Mani Alta, Los Santos Pamela Drake Downtown Vinewood, Los Santos Zombie Downtown Vinewood, Los Santos
 14. GTA IV’te toplam 15 adet oyun modu bulunuyor. Modlara göre oyunda bulunacak takımların ve oyuncuların sayısı değişiyor. Multiplayer, GTA IV’ün konsol versiyonunda en fazla 16, PC versiyonunda ise 32 kişi ile oynanabiliyor ama bütün modlar bu özelliği desteklemiyor. Her mod oyunu sunan kişi tarafından değişik biçimlerde ayarlanabiliyor. Sunucu araç tiplerini, trafik ve yaya seviyesini, polisin varlığı, silahları ve hava koşullarını ayarlayabilir. Multiplayer modlarında kullandığınız karakterin dış görünüşünü değiştirebilirsiniz. Karakterinizin cinsini, ırkını, giyiniş türünü, saç stilini kendiniz belirleyebilirsiniz. PLAYER MATCH Çoklu oyun modları tamamen eğlence için kurulur, başka bir amaç yoktur. Bir maçın ortasında girebilir, istediğimiz zaman çıkabiliriz. Bir mod kurup arkadaşlarımızı davet edebiliriz. Para, puan kasma derdi yok, keyfinize bakın! RANKED MATCH Kendinize iyi bir IV-MP oyuncusu diyorsanız önce Ranked Match’te kendinizi kanıtlamalısınız. Her şey para için, herkes en iyisi olmak için yarışıyor. Ranked Match bölümünde kurulmuş bir moda ortasından başlayıp girilmez. Herkes mod başladığında girer ve bir daha giriş yasaktır. Maçın ortasında çıkan kazandığı parasını kaybeder. Arkadaş davet edilemez. Kazanılan paralarla level atlanır ve kullanılan karakterin görünüşünü özelleştirebilir. Yeni ceketler, şapkalar, maskeler vb. HANGİ LEVEL İÇİN KAÇ PARA GEREKLİ? Level Para Level Para 0$ 500.000$ 1000$ 750.000$ 10.000$ 1.000.000$ 50.000$ 2.500.000$ 100.000$ 5,000,000$ 250.000$ PARTY MODE Mod, Alderney eyaletindeki eski bir kumarhanenin önünde başlar. Free Mode’dan farkı birçok araç ve silah bir arada bulunur ve oyun, lobby listesinde gözükmez. İstediğiniz arkadaşlarınızı çağırıp eğlenebilirsiniz, dışarıdan başkalarının katılma imkânı yoktur. 1) TAKIM MODLARI TEAM DEATHMATCH 2-8 Takım Oyuncular diğer takımın elemanlarını öldürüp paralarını yürütmek için birlikte çalışmalılar. Oyunun sonunda en çok paraya sahip olan takım oyunu kazanır. Diğer takımı öldürün ve üstlerinden düşen parayı almayı unutmayın. TEAM MAFIYA WORK 2 – 8 Takım Bu modda mafya için görevler yapan bir elemanı canlandırıyoruz. Polis teşkilatı tarafından aranan bir insanı A noktasından B noktasına götürmek, araba çalmak gibi görevleri yapıyoruz. Aynı görevi bir takım halinde en hızlı yoldan bitirmeye çalışacağız ve ödüllendirileceğiz. Bizim gibi aynı görevi tamamlamaya çalışan diğer takımdan daha hızlı olabilirsek daha çok para kazanıyoruz. Oyunun sonunda en çok paraya sahip olan takım oyunu kazanır. TEAM CAR JACK CITY 2 – 8 Takım Bu moddaki görevimiz ise haritanın etrafına rastgele park edilmiş araçları çalmak ve mümkün olduğundan daha az zarar vererek teslimat noktasına çaldığımız aracı getirmek. Araç ne kadar az hasar alırsa o kadar fazla para elde ediyorsunuz. Ayrıca bazı özel bonuslu araçların bagajlarında uyuşturucu bulunuyor. Bu bonus araçları kaçırmamalıyız çünkü çok para kazandırdıkları kesin. Bölüm bittiğinde en çok paraya sahip olan takım oyunu kazanır. COPS N’ CROOKS 2 Takım Bu mod iki adet bölüme ayrılmış: “Hepimiz Birimiz İçin” ve “Birimiz Hepimiz İçin” 1. “Hepimiz Birimiz İçin” adlı bölümde birtakım serserileri ve patronu oluştururken, diğer takım ise polisleri oluşturur. Polisler, serserilerin patronunu öldürmeye çalışırken, serserilerin görevi patronu polislerden korumaya çalışmaktır. Polisler, patronu öldürerek oyunu kazanır. Serseriler ise patronu şehirden kaçabileceği bir araca bindirince oyunu kazanır. 2. “Birimiz Hepimiz İçin” adlı bölüm bir öncekine benzer ama bu sefer patron yok. Burada polisler bütün serserileri öldürerek oyunu kazanırken, serseriler şehirden kaçabilecekleri bir araca bindiklerinde oyunu kazanıyor. Kaçış aracı ile aynı anda en fazla dört kişi kaçabilir ve bu modda ölen bir daha tekrar oyunda bulunamaz. TURF WAR 2 Takım Bu modda haritanın etrafında ele geçirmeniz gereken üsler bulunuyor. Bir üsse gittiğinizde mor çemberi göreceksiniz. Bu çemberin üstünde belli bir süre beklerseniz o üssü ele geçirmiş oluyorsunuz. Ayrıca bu mor çemberde örneğin bir kişi dururken 10 saniyede ele geçiriliyorsa, beş kişi durduğunda iki saniyede ele geçiriliyor. Haritada sahip olduğunuz mekân sayısıyla doğru orantılı olarak paranız artıyor. Ayrıca yakınınızda bir düşman varken üssü ele geçiremezsiniz. İlk önce düşmanınızı öldürmeli, ondan sonra üssü ele geçirmelisiniz. Bölümün sonunda en çok paraya sahip olan takım oyunu kazanır. 2) CO-OP MODLARI HANGMAN’S NOOSE 2 – 4 Oyuncu Kooperatif olarak oynamanıza izin verilen görevlerden oluşuyor. Bir mafya babası olan Kenny Petrovic, Francis Uluslararası Havaalanı’na jetiyle iniş yapar ve birileri polisleri bu konuda bilgilendirir. Amacımız; Liberty City Polis Teşkilatı’nın N.O.O.S.E takımı bizi kovalarken Petrovic’i güvenli bir yere ulaştırmak BOMB DA BASE II 2 – 4 Oyuncu Amacımız; büyük bir yük gemisine sabotaj yapmak. Ama pek kolay değil. Önce zırhlı bir banka aracı çalmalı, daha sonrasında ise helikopter ile gemiye varmalıyız. Ama işimiz bitmedi; gemide bizi bekleyen yüzlerce düşman var… DEAL BREAKER 2 – 4 Oyuncu Bir ticaret anlaşması yapılmış ancak karşı taraf yan çizerek anlaşmayı bozmuş ve paraları vermemektedir. Amacımız; Angels of Death motor çetesinin mekânını basıp paralarımızı geri almak. 3) REKABETE DAYALI MODLAR DEATHMATCH Konsollarda: 2 – 16 Oyuncu PC’de: 2 – 32 Oyuncu Bu modda herkes tek başına savaşıyor. İstediğiniz taktikleri kullanabilirsiniz çünkü bir takımınız yok. Diğer modlarda da olduğu gibi Liberty City’yi istediğimiz gibi yakıp geçip etrafa dehşet saçabilirsiniz. Ama aksiyonu hızlandırmak için can, çelik yelek ve silah ikonları belirli bir bölgede çıkacak. Tamamen serbestsiniz. MAFIYA WORK Konsollarda: 2 – 16 Oyuncu PC’de: 2 – 32 Oyuncu Kenny Petrovic tarafından telefonunuza gönderilen görevleri diğer oyunculardan daha hızlı bir biçimde tamamlamalısınız. Bu mod birbirine benzeyen küçük görevlerden oluşuyor (adam topla, adam öldür, hedefini vur, araba çal vb. gibi). CAR JACK CITY Konsollarda: 2 – 16 Oyuncu PC’de: 2 – 32 Oyuncu Bu moddaki görevimiz ise haritanın etrafına rastgele park edilmiş araçları çalmak ve mümkün olduğundan daha az zarar vererek teslimat noktasına çaldığımız aracı bırakmak. Araç ne kadar az hasar alırsa o kadar fazla para elde ediyorsunuz. Ayrıca bazı özel bonuslu araçların bagajlarında uyuşturucu bulunuyor. Bu bonus araçları kaçırmamalıyız çünkü çok para kazandırdıkları kesin. Bölüm bittiğinde en çok paraya sahip olan oyuncu oyunu kazanır. FREE MODE Konsollarda: 1 – 16 Oyuncu PC’de: 1 – 32 Oyuncu Tek kişilik senaryoda oynadığınız Liberty City; insanlar, polisler ve araçlarla doluydu. Şimdi bu mod sayesinde aynı şehri arkadaşlarınızla gezebilecek, şehrin altını üstüne getirebileceksiniz. Bu modda kural yok ama kuralları kendi aranızda yaratabilirsiniz. Ayrıca oyunu kuran kişi şu tür ayarları değiştirebiliyor: “Polisler olsun mu? Trafik seyrek mi yoğun mu olsun? Arabaya binildiğinde hep belirli bir radyo çalsın mı? Hava nasıl olsun? vb.” 4) YARIŞ MODLARI RACE Konsollarda: 2-16 Oyuncu PC’de: 2 – 32 Oyuncu Bu modda sırayla gösterilen bütün checkpoint’lerden geçerek yarışı bitirmelisiniz. Ayrıca yanlış bir dönüş veya hareket yaptığınızda bir tuşa basarak aracın en son geçtiği checkpoint’ten yeniden başlayabilirsiniz. Oyunun yapımcısı Rockstar Games, bütün araçlarla yarışabilmemiz için oyuna birçok yarış hazırlamış. Bu modda arabalar, motosikletler, botlar ve helikopterler için yarışlar da var. Bu mod “Polisler ve serseriler” gibi iki yan bölüm içeriyor: 1- Serbest Yarış: Bitiş noktasına varan ilk kişi oyunu kazanır. 2- Cannonball Run: Kontrol noktalarından geçerek bitiş noktasına ulaşan ilk kişi oyunu kazanır. GTA RACE Konsollarda: 2 – 16 Oyuncu PC’de: 2 – 32 Oyuncu Bir önceki Race moduna oldukça benzer bir mod. Ama bu sefer işin içine silahlar ve yumruklar karışıyor! Checkpoint’lerden düzenli olarak geçerken rakiplerinizle savaşmalısınız. Oyunu kazanmak için bitiş noktasına checkpoint’lerden geçerek ilk ulaşan kişi olmalısınız ama bu artık o kadar kolay değil çünkü bazı “psikopat yarışçılar” sizin geçeceğiniz checkpoint’e pusu kurup, roketatarı ile aracınızı ve sizi havaya uçurarak yarışta önünüze geçebilir. Bu yüzden gözünüzü dört açmalısınız. Bu modda aracınızdan istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Eğlenmenize bakın!
 15. GTA IV Hileleri Hile Etkisi Hile Numarası Tam Can + Zırh 362 555 0100 Tam Can + Zırh + Cephane 482 555 0100 Silahlar Seviye 1 486 555 0100 Silahlar Seviye 2 486 555 0150 Polis Aranma Seviyesini Sıfırla 267 555 0100 Polis Aranma Seviyesini Artır 267 555 0150 Annihilator (Polis Helikopteri) 359 555 0100 Cognoscenti Arabası 227 555 0142 Comet Arabası 227 555 0175 FBI Buffalo 227 555 0100 Jetmax Botu 938 555 0100 NRG-900 Motorsikleti 625 555 0100 Sanchez Motorsikleti 625 555 0150 SuperGT Arabası 227 555 0168 Turismo Arabası 227 555 0147 Hava Durumunu ve Işığı Değiştir 468 555 0100 Hileler Nasıl Kullanılır? Grand Theft Auto 4‘ü oynarken, Niko’nun cep telefonunu çıkartın ve numara girme kısmına gelin. Daha sonra, yukarıdaki hilelerden birini seçerek numarasını girin. Numara doğru girildiği anda aktif olacak ve telefonda "Cheats" isminde yeni bir menü oluşacak, bu menüden numarasını girdiğiniz hilelere tekrar numara girmeden ulaşabileceksiniz. Not 1: Hileleri aktif ettiğinizde oyundaki bazı başarımları (achievements) kazanmanız engellenebilir. Not 2: Kodları girerken oyununuz etkilenmesin istiyorsanız, oyunu OPTIONS’a basarak duraklatın ve hile kodlarını pause ekranında girin.
 16. Rockstar Games, GTA IV'deki özgürlüğü daha da arttırmak için Liberty City'nin belirli köşelerine rastgele karakterler koymuştur. Bu karakterlerin küçük görevlerini yerine getiririz. Aldığımız çoğu görevler kolaydır, ve senaryodaki gidişatımız rastgele karakterleri de değiştirebilir. Oyunda 14 adet rastgele karakter vardır. Bunların hepsiyle buluştuğumuzda achievement/trophy açarız. Sadece günün belirli saatlerinde oldukları yerdedirler. Brian Roman'ın "It's Your Call" görevinden sonra açılır. İlk Karşılaşma Brian, Roman'ın taksi durağının yanında beklemektedir. Niko onun yanına gittiğinde onunla tartışır, Brian zengin olduğundan söz eder ve Niko'ya $100 vererek oradan uzaklaşır. İkinci Karşılaşma Brian, evimizin sağ tarafında beklemektedir. Niko bir araba ile onu anlaşacağı zencilerin yanına götürür ve alışveriş tamamlandıktan sonra onu istediği yere bırakır. Brian, Niko'ya bunun karşılığında $200 verir. Üçüncü Karşılaşma Brian bu sefer Downtown Broker'da, Dillon Street'tedir. Uyuşturucu satıcılarına borçlanmıştır. Niko onu alır ve gitmek istediği yere bırakır, Brian satıcılara borcunu ödeyecekken satıcılar Brian'a saldırır. Niko aracından inip Brian'a saldıran satıcıların icabına bakar ve onu evine bırakarak Brian'a son defa yardım etmiş olur. Badman Little Jacob'ın "Shadow" görevinden sonra açılır. Badman, Dukes Bulvarı'nda Harrison ve Moris caddesi arasındaki bir bankta oturmaktadır. Niko'dan birkaç Rus satıcılarını hallederken yardım etmesini ister. Niko ve Badman arabaya binerler ve Rusların anlaşma yapacağı Carrollton caddesindeki bir ara sokağa girerler. Ara sokakta 6 kişi vardır. Badman ve Niko hepsini temizlerler ve Niko bu yardım karşılığında Badman'den $500 kazanır. Mel Manny'nin "Escuela of the Streets" görevinden sonra açılır. Niko, Hove Beach'te gezerken Mel onu rahatsız eder. Mel, Niko'yu daha önce Comrades Bar'da görmüştür ve onu hatırlamıştır. Biraz konuştuktan sonra Niko'da onu hatırlar. Mel, Niko'dan onu South Slopes'taki borcunu ödeyeceği yere götürmesini ister. Anlaşma yolunda gitmez ve 3 kişi Mel'e ateş açmaya başlar. Niko onların icabına bakıp Mel'i alır ve Hove Beach'e bırakır. Mel, bunun karşılığında Niko'ya $500 verir. Ilyena Faustin Manny'nin "The Puerto Rican Connection" görevinden sonra açılır. Ilyena Faustin, Firefly Island'da deniz kıyısındaki tahta yolda beklemektedir. Niko oradan geçerken onu farkeder. Ilyena, Faustin'in öldükten sonra hayatının nasıl zorlaştığını, Dimitri'nin yılan olduğunu anlatır. Niko'da Dimitri ile artık dost olmadığını söyler ve Niko'dan son birşey ister. Tek kimsesi olan kızının, erkek arkadaşı tarafından striptizci olmaya ikna edilmektedir. Niko adamı bu işten vazgeçirteceğini söyler ve Ilyena ona "Lütfen, daha fazla cinayet işleme!" der. Niko oradan ayrılır ve Schottler'daki Dillon Caddesine, Anna'nın erkek arkadaşının yanına gider. Niko onu biraz döver fakat öldürmez, daha sonra oradan uzaklaşır. Hossan Manny'nin "The Puerto Rican Connection" görevinden sonra açılır. Hossan, Niko Liberty City'e gelirken onunla aynı gemideydi. O da Niko gibi "Amerikan Rüyası"nı yaşamak için Liberty City'e yerleşmiştir. Algonquin'de, Garnet Caddesi'nde Hossan sahte el çantası satarken Niko'yu farkeder. Niko ilk önce tanımaz fakat Hossan kendini tanıttığında hatırlar. Biraz konuştuktan sonra Hossan, bir adamdan borcunu alacağını söyler ve Niko'nun onu gideceği yere bırakmasını ister. Hossan, adamdan borcunu geri alamaz ve elinde olan parasını da kaybeder. Hırsız kaçarken Niko ve Hossan onu takip ederler ve işini bitirip parayı geri alırlar. Hossan, Niko'nun bu iyiliğine karşılık adamdan alacağı borç olan $500'ü Niko'ya verir. Sara Manny'nin "The Puerto Rican Connection" görevinden sonra açılır. İlk Karşılaşma Niko, gece Garnet Caddesi'nde Sara ile buluşur. Niko ile konuşurlar. Sara henüz eşinden yeni ayrılmıştır, eşinin hâlâ onu sevdiğini merak ettiği için Niko'dan onu Varsity Heights'taki evine bırakmasını ister. Geldiklerinde, Sara'nın eski eşi kapıda beklemektedir. Sara, eşinin yanına gider ve bu görüntünün Niko'yu kıskandırdığını düşünür. Sara'nın eşi Niko'ya bir dövüş teklif eder. Niko, ya silahını çekip ya da yumruklarıyla onu öldürüp hiçbirşey olmamış gibi oradan uzaklaşır. İkinci Karşılaşma Sara, Pier 45'te beklemektedir. Niko'yu gördüğünde ondan son bir iyilik ister. Perseus dükkanından bir paket almasını istemektedir. Niko, kabul eder ve Perseus'a gider. Paketi alacağı adam bir yanlış anlaşılma olduğunu, paketin ücretinin henüz ödenmediğini ve almak için $500 ödemesi gerektiğini söyler. Niko bunu kabul eder ve $500 ödeyip paketi alır. Paketi Sara'ya geri götürür ve olanları anlatır. Sara; Niko'nun açığını karşılamak için $500, ve ona karşılık olarak $500 daha verir. Niko bir kez daha kârdadır. Pathos Manny'nin "The Puerto Rican Connection" görevinden sonra açılır. İlk Karşılaşma Pathos, bir rapçidir. Star Junction'da yayalara CD satmaktadır. Pathos, Niko'yu gördüğünde onunla konuşmaya başlar. O sırada birkaç zenci gelip Pathos'un şarkılarıyla dalga geçmeye başlayıp kaçarlar. Pathos, Niko'dan onları halletmesini ister. Niko onları hallederek oradan uzaklaşır. İkinci Karşılaşma Pathos tekrar Star Junction'dadır. Bu sefer sattığı CD, "Pathos - From Suffering and Back Again"dir. Pathos, Niko ile konuşurken tekrar Pathos'tan nefret eden zenciler gelip onu bacağından vurur, yere yığılır fakat ölmez. Niko, Pathos'a saldıranları öldürür ve Pathos'u hastaneye bırakır. Görevden kısa bir süre sonra Niko, Pathos'tan durumu hakkında bir e-posta alır. Jeff Playboy X'in "Photo Shoot" görevinden sonra açılır. İlk Karşılaşma Jeff, Algonquin'in Bismarck Avenue bölgesinde, bir kaldırımda beklemektedir. Niko'yu gördüğünde karısının kendisini aldattığını, kiminle aldattığından emin olmak için Niko'dan resim almasını ister. Niko, bir araca biner ve Jeff'in eşini ve yanındaki adamı takip eder. İkisi Superstar Café'ye girerler. Niko, ikisinin resmini alır ve Jeff'e telefon aracılığıyla yollar. İkinci Karşılaşma Jeff, bu sever Silicon Caddesi'nin altındaki otoparkta beklemektedir. Niko'yu arar ve oraya gelmesini ister. Niko oraya gittiğinde Jeff olanları anlatır. Eşini yakalamış ve "kaza ile" 50 yerinden bıçaklamıştır ve Niko'dan cesedi yok etmesini ister. Niko, arabaya biner ve denize doğru hızla sürer. Son anda arabadan atlar ve araba denize düşer. Jeff, bu işin karşılığında Niko'ya $5000 verir. Üçüncü Karşılaşma Jeff, bu sefer Ray'in lokantasının karşısındaki bankta oturmaktadır. Yeni bir eş bulmuştur fakat onun da kendisini aldattığını düşünmektedir. Niko'ya onu öldürmesini söyler, Niko kabul etmez. Jeff kırgın bir şekilde banktan kalkar ve hızlıca karşı kaldırıma doğru yürümeye başlar. O sırada bir araba hızla gelir ve Jeff'e çarpar, Jeff ölür ve onu bir daha göremeyiz. Cherise Playboy X'in "Photo Shoot" görevinden sonra açılır. Ruff Rider görevinde Cherise'ı ya öldürürüz, ya da bağışlarız. Eğer bağışlarsak karşımıza rastgele karakter olarak çıkacaktır. Niko, North Holland'daki kapalı Cluckin' Bell dükkanının yanından geçerken Cherise'ı farkeder. İlk önce onu tanımaz fakat Cherise onu tanır, çünkü Niko onun hayatını bağışlamıştır. Cherise, Niko'ya yeni sevgili bulduğunu fakat sevgilisinin onu dövdüğünü, ona bir ders vermesini fakat öldürmemesini ister. Niko, Cherise ile bir araca biner ve Frankfort Avenue'ye giderler. Niko'nun iki seçimi vardır. Ya adamı biraz hırpalayacak, ya da öldürecektir. Eğer öldürürse Cherise mutlu olmayacaktır. Fakat biraz hırpalayıp yaşamasına izin verirse Cherise teşekkür edecektir. Her iki yoldan da bu işi bitirebilir. Marnie Packie'nin "Three Leaf Clover" görevinden sonra açılır. İlk Karşılaşma Marnie, Güney Algonquin'de bir bankta oturmaktadır. Niko oradan geçerken onu durdurur ve uyuşturucu için para dilenir. Niko para vermez, daha sonra Marnie kendisini Alderney'deki uyuşturucu satıcısına götürmesini ister. Niko bunu kabul edip Marnie'yi istediği yere götürür. Oraya geldiklerinde Niko, her ne kadar istemese de onun uyuşturucu alması için ona $500 verir. İkinci Karşılaşma Marnie, Middle Park'ın batısındadır. Niko'yu gördükten sonra hayatını iyileştirmek istediğini, gidip ailesini görmek istediğini söyler. Niko, onu Easton'daki tren istasyonuna bırakır ve onunla vedalaşır. Eddie Low Packie'nin "Three Leaf Clover" görevinden sonra açılır. İlk Karşılaşma Saat akşam 10 ile gece 4 arasında, Eddie Low Alderney'deki araç galerisinin karşısında beklemektedir. Niko oradan geçerken Eddie ondan yardım ister. Elinde ağır bir bavul vardır, Niko'ya kendisini rıhtıma bırakmasını ister. Niko ile Eddie bir araca binerler ve rıhtıma giderler. Eddie, çantayı denize atar ve araca tekrar biner. Niko onu Westminster'a bırakır ve oradan uzaklaşır. Daha sonra bu çanta polisler tarafından bulur ve çantanın içerisindeki ürpertici görüntü hakkında "libertytreeonline.com"da bir haber yayınlanır. İkinci Karşılaşma Eddie, bu sefer ilk karşılaşmanın yine aynı saatinde Alderney'in Cockerell Avenue bölgesinde beklemektedir. Niko oradan geçerken onu görür, Eddie garip davranmaktadır. Konuşma uzadıkça Eddie daha endişeli bir durum takınmaktadır. Eddie birden bıçağını çeker ve Niko'ya doğrultur. Niko, silahını çekip Eddie'nin beynine bir kurşun yerleştirir. Ivan Packie'nin "Three Leaf Clover" görevinden sonra açılır. Ivan the not so Terrible görevinde Ivan'ı ya öldürürüz, ya da bağışlarız. Eğer bağışlarsak karşımıza rastgele karakter olarak çıkacaktır. Ivan, Alderney'in Farnsworth yolunda Niko'yu görür. Niko onu başta tanımaz, daha sonra Ivan kendini tanıtır. Niko, Ivan'ı hatırlar. Ivan, artık tefecidir. Niko'dan onu gideceği yere bırakmasını ister. Araca binerler. Niko, Ivan'ı gideceği yere bırakır. Ivan, para verdiği zencilerden parasını geri ister. Zenciler bunu reddeder ve Ivan'ı öldürmeye kalkarlar. Niko ile Ivan hepsini temizler. Bunun karşılığında Ivan, Niko'ya $1000 verir. Clarence Francis'in "Holland Nights" görevinden sonra açılır. Holland Nights görevinde Clarence'ı ya öldürürüz, ya da bağışlarız. Eğer bağışlarsak karşımıza rastgele karakter olarak çıkacaktır. Clarence, Vauxite caddesindeki inşaatın dibinde çaresizce beklemektedir. Niko oradan geçerken onu farkeder. Clarence, Niko'yu hatırlamıştır fakat Niko onu hatırlamamıştır. Clarence, Niko onu bağışlamadan önce söylediği "Don't kill me boss!" kelimesini tekrarlar ve Niko anında onu hatırlar. Clarence, hayatını bağışladığı için Niko'ya minnettardır fakat Niko yüzünden tüm herşeyini kaybetmiştir ve intikam istemektedir. Belinden silahını çeker ve "Bu sefer sen bana yalvaracaksın!" diyerek silahı Niko'ya doğrultur. Niko hızlı bir hamleyle çekilir ve duvara siper alır, Clarence'ı orada vurur ve aklından "Keşke daha önce affetmeseymişim." diye geçirir. Gracie Gracie, "I'll Take Her" görevinde kaçırdığımız kızdır. Gerry'nin "Diamonds are a Girl's Best Friend" görevinden sonra açılır. Gracie, Alderney'da, Babbage Drive'ın oradaki evinin önündedir. Niko evin önünden geçerken onu hatırlar. "Sen beni kaçıran adamsın!" diye bağırır. Niko bu konu hakkında hiçbirşey bilmediğini söyler, fakat bu birşeyi değiştirmez. Gracie tüm korumaları çağırır. Niko silahını çekip tüm korumaların icabına bakarak hızla oradan uzaklaşır. Rastgele Karakterler Haritası Yazıyı kapanan GTATurk forumunda Dystopian isimli üye hazırlamıştır.
 17. Wolfenk

  GTA IV Şehirler

  Grand Theft Auto sersinin dördüncüsü olan GTA IV'ün diğerlerine rağmen şehir içi güzelliklerin harika derece tasarlanmasını sizlere sunuyoruz. New York'ta güzel bir şekilde binaların ve diğer yerlerin modellenmesi el verişli olduğundan bu şehir şeçilmiştir. Lakin gösterişli binalar ön planda ve hava karardığında ışıklanma sistemlerin devreye girmesi havayı daha da değiştiriyor. Liberty City – New York göre 5 belde bulunmak ve artı olarak küçük bir adacak vardır. Bunlar; Dukes, Broker, Bohan, Algonquın, Alderney ve Happıness Island(Küçük adacık)'tır. Happıness Island'ta "Özgürlük Anıtı" bulunmakta ve hayran kalmamanız elinizde bile değildir. 5 beldenin açıklamalarını aşağıdan ulaşabilirsiniz. Algonquin Algonquin merkezi Liberty City'nin en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Şehrin yüksek binaları dışında burada istediğiniz her şeyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Belediye başkanı olan "Bryce Dawkins" ve "Francis McReary", polis, amiral gemisi bu belediyeden çıkmıştır. Algonquin'nin Skyline meşurdur ve bu semt Manhattan'ı temsil edecek. Alderney Alderney beldesi büyük fabrikaları ve alışveriş merkezleri ile çok çok meşhurdur. Sprunkfabrik ise bu semtte bulunmaktadır. Birçok küçük çaplı villalar bulunmakta. Güzel plajlar insanları dikkatini çekmektedir. Ayrıca burada "Alderney Devlet Islah Hapishaneside" bulunmaktadır. Alderney New Jersey'e komşu devlet kurulmuştur. Bohan Bohan Liberty City'nin en küçük ilçelerinden biridir. Bohanda olan "LCPD" ve "Burger Shot", aynı zamanda "Manny Escuela'nın" doğum yeridir. Ayriyetten Bohan'da en çok şuç işlenen semtidir. Broker Broker Liberty şehrinin eğlence dolu semtlerindendir. Eğlence tesislerin en çok bulunduğu yer olan Broker beldesinde ayriyetten koşu parkı, gezi yerleri ve küçük çaplı parklar bulunmaktadır. Bu bölge radyo istasyonu olarak "Vladivostok FM" burada yayın yapmaktadır. Vlad Glebov ve Roman Bellic burada yaşamını sürdürmektedir. Ayriyetten Niko ilk dairesini ve arkadaşlarını burada bulmuştur. Dukes Liberty City, alt yapının temelini oluşturan "rancis International Airport" bu ilçede yer almaktadır. Almancı yiyecek ve içecekler burada çok bulunmaktadır. Çağdaş sanat müzesi olan "Ulusal Birlik, Çağdaş Sanatlar" sanat müzesi Dukes ilçesine ev sahipliği yapmaktadır. Ayriyetten "WKTT Talk Radio" radyo istasyonu yayın yapmaktadır, Packie McReary Dukes ilçesinde yaşamını sürdürmektedir. Dukes semtinde en büyük havalimanı bulunmaktadır.
 18. Wolfenk

  GTA Online’a Casino Güncellemesi

  Seni döverim.
 19. TayfunKey

  GTA IV 100% Save Dosyası

  Teşekkürler. Abiminde böyle saveler paylaşan GTATurkiye sitesi var.
 20. Teşekkürler yönetici bey.
 21. TayfunKey

  Detaylı Silah Özellikleri Tablosu

  Hiç yardımcı olmadı. Boş bir konu.
 22. 2019 yılının ilk yarısının ardından GTA: Online için en büyük güncellemelerden biri olan Casino, oyuna eklendi. Temmuz ayının son günlerinde yayınlanan 1.47 ve 1.48 sayılı güncellemeler ile oyuna bir kumarhane, yeni bir ev seçeneği, arabalar, görevler ve bir mağaza oyuna dahil olmuş oldu. Sizler ile birlikte yeni gelen The Diamond Casino ve Resort güncellemesine en sade haliyle göz atacağız. Los Santos‘un Vinewood dağının eteklerine açılan devasa Casino, içerisinde oyun alanları, mağaza ve bir çatı katı rezidansı barındırıyor. Hızlıca bu alanların detaylarına giriş yapalım. Kumarhane Havası Los Santos’u Kapladı Güncellemenin ana detayı Casino’da oyuncular 3 kart poker, Blackjack, rulet, slot makineleri, at yarışı ve Şanslı Teker (Lucky Wheel) gibi oyunları oynayabilirler. Bu oyunları oyun içi paranız ile çip alarak oynayabilirsiniz. Bu oyunlardan Şanslı Teker (Lucky Wheel)‘de her hafta farklı olan üst düzey araçlar şanlı kişiye veriliyor. Ayrıca bu oyundan çeşitli indirimler, RP’ler, oyun içi para, Chip, giysi, araba ve gizemli başka şeyler de çıkabilir. Bu oyunu her gün bir kere ücretsiz olarak oynama hakkınız bulunuyor. Yeni Evler de GTA Online’a Eklendi Casino’nun içerisinde yer alan oyunların haricinde bu binanın en üst katında çatı katı daireleri de satışa çıkarıldı. Bu daireler ile birlikte sekiz farklı eklenti de geldi. Bu eklentileri Lounge Alanı, Medya Odası, Spa, Bar ve Parti Merkezi, Özel Satıcı, Ofis, Ekstra Yatak Odası ve Garaj oluşturuyor. Ayrıca buradan aldığınız evlerinize, Casino’da satılan sanat eserlerini de sergilemek için koyabileceksiniz. Ev sahipleri bunların haricinde vale, şampanya ve üst düzey oyun alanlarına giriş avantajı da kazanıyor. Güncelleme ile oyuna eklenen görevler için Agatha Baker ve Cheng ile görüşebilirsiniz. Bu görevleri 2 ile 4 kişilik gruplarla yapabilirsiniz. Görevlerin ana konusu ise Diamond Casino‘yu korumak için bu insanlara yardımcı olmanız. Yazı GTATR'de yayınlanmıştır.
 23. Sihirdar Vadisi'nde Başlarken Adalet Meydanlarında başarılı bir karşılaşma için pek çok şey bilmek gerekir. Burada oyun hakkında ilk bilgileri alacak, oyun içi eğitimlerle temel mekanikleri öğrenecek ve Sihirdar Vadisi'ne ilk adımlarını atacaksın. Şampiyonlar Lig'de, kötü yürekli dahilerden masal canavarlarına kadar akla gelecek gelmeyecek her çeşit şampiyon var. Farklı şampiyonlar farklı rollere ve stratejilere uygun. İlk denediğin şampiyon oyun tarzına uymazsa üzülme, başka birini dene! Aatrox Ahri Akali Alistar Amumu Anivia Annie Ashe Aurelion Sol Azir Bard Blitzcrank Brand Braum Caitlyn Camille Cassiopeia Cho'Gath Corki Darius Diana Dr. Mundo Draven Ekko Elise Evelynn Ezreal Fiddlesticks Fiora Fizz Galio Gangplank Garen Gnar Gragas Graves Hecarim Heimerdinger Illaoi Irelia Ivern Janna Jarvan IV Jax Jayce Jhin Jinx Kai'Sa Kalista Karma Karthus Kassadin Katarina Kayle Kayn Kennen Kha'Zix Kindred Kled Kog'Maw LeBlanc Lee Sin Leona Lissandra Lucian Lulu Lux Malphite Malzahar Maokai Master Yi Miss Fortune Mordekaiser Morgana Nami Nasus Nautilus Neeko Nidalee Nocturne Nunu ve Willump Olaf Orianna Ornn Pantheon Poppy Pyke Qiyana Quinn Rakan Rammus Rek'Sai Renekton Rengar Riven Rumble Ryze Sejuani Shaco Shen Shyvana Singed Sion Sivir Skarner Sona Soraka Swain Sylas Syndra Tahm Kench Taliyah Talon Taric Teemo Thresh Tristana Trundle Tryndamere Twisted Fate Twitch Udyr Urgot Varus Vayne Veigar Vel'Koz Vi Viktor Vladimir Volibear Warwick Wukong Xayah Xerath Xin Zhao Yasuo Yorick Yuumi Zac Zed Ziggs Zilean Zoe Zyra Şampiyonunu kontrol etmek Şampiyonları yönetmek için, gerçek zamanlı strateji oyunlarındakilere benzeyen bir kontrol şeması kullanılır. Şampiyonunu yürütmek için, gitmesini istediğin yere sağ tıkla Bir rakibe saldırmak için, rakibine sağ tıkla Büyü yapmak için büyünün simgesine sol tıkladıktan ya da klavyedeki tuşuna (Q, W, E ya da R) bastıktan sonra hedefine sol tıkla Kontrolleri Seçenekler menüsünden değiştirebilirsin. Koridorlar Üssünü rakibinkine bağlayan üç tane yol vardır. Bunlara koridor denir. Karşı takımla bu yollarda karşılaşırsın. Oyunu kazanmak için, oynadığın koridorda ilerleyip karşı takımı geriletek rakip üssüne girmeli ve merkezini yok etmelisin. Minyonlar Minyonlar yapay zeka tarafından yönetilen, merkezde oluşup her koridordan rakibin üssüne doğru yola çıkan, bu sırada rastladıkları rakiplere saldıran askerlerdir. Bir minyonu öldüren vuruşu yaparsan, altın kazanırsın. Minyonlar birbirleriyle savaşmayı yeğler, ama şampiyonun koridorda tek başınaysa ona saldırırlar. Ayrıca yakınlarındayken onların takımından bir şampiyona saldırırsan, hedef değiştirip sana dönerler. Özellikle oyunun başlarında, kalabalık bir minyon dalgasının gücünü küçümseme! Kuleler Kuleler her koridorda bulunan, eşit aralıklarla ateş eden ve kendilerine yaklaşan rakipleri ölümcül enerji toplarıyla vurarak cezalandıran savunma yapılarıdır. Minyonlar gibi onlar da sana değil diğer hedeflere saldırmayı tercih eder, ancak menzili içinde onun takımından bir şampiyona saldırırsan veya menzilindeki son hedef sen isen, sana saldırır. Kule altında şampiyonlara saldırmaktan sakın. İnhibitörler Haritanın iki tarafında da, her koridorun üsle birleştiği noktada inhibitör adlı bir yapı bulunur. İnhibitörü yok etmek, senin üssünden her yeni minyon dalgasıyla beraber güçlü bir süper minyon çıkmasını sağlar. Süper minyonlar çok dayanıklıdır ve rakibin merkezine yaptığın saldırının ön saflarında durmak için çok faydalıdırlar. İnhibitörler yıkıldıktan sonra beş dakika içinde yeniden devreye girer. Bu süreyi yararına kullanarak oyunu ilerletmeye bak. Rakibin üç inhibitörünü de yok edersen, tüm koridorlarda her yeni minyon dalgasına iki yeni süper minyon eklenir. Merkez Her üssün ortasında bir merkez bulunur. İki kule tarafından korunan merkez, belirli aralıklarla her koridora yollanan minyon dalgalarını üreten yapıdır. Bir takım karşı takımın merkezini yok ettiğinde, oyun biter ve takım zafere ulaşır. Eşyalar League of Legends'da şampiyonun rakibin birimlerini öldürüp yapılarını yıktıkça altın kazanır. Bir minyonu öldüren vuruşu yapmak, bir şampiyonun katledilmesine yardımcı almak ve bazı rünlerle eşyaları kullanmak gibi ek gelir elde etme yolları vardır. Kazandığın altınla, başlangıç platformunun yanındaki dükkandan eşyalar alabilirsin. Dükkanın kendisine ya da ekranda toplam altın sayının yanındaki düğmeye tıklaman yeterli.. Eşyalar satın alınır alınmaz bonus vermeye başlar, takmaya gerek yoktur. Farklı şampiyonlara ve farklı oynanış tarzlarına farklı eşyalar gerekir. Alacaklarını, stratejin belirleyecektir. En güçlü eşyalar daha ufak eşyaların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu ufak eşyaları almaktan çekinme. İksirleri, totemleri ve etkinleştirilebilir gücü olan eşyaların bu güçlerini kullanabilmek için üstlerine tıklayabilir ya da klavyende 1-6 arası tuşlara basabilirsin. Orman Koridorların arasında, tarafsız canavarlarla dolu bir alan olan orman bulunur. Bu canavarlar rakibin üssüne saldırmaz, ancak onları yenerek ek altın ve özel geçici güçlendirmeler elde edebilirsin. Oyunculardan biri "ormancı" rolünü üstlenerek, bu canavarları başlıca gelir kaynağı haline getirebilir. Ormancılar genellikle koridorlar arasında gezinerek, ihtiyacı olan koridora yardıma gider. Eğitim Oyunu Oyna Gerçek bir rakibe karşı çıkmaya karar vermeden önce, Eğitim Oyunu'nu ve Savaş Eğitimi'ni oynayarak oyunu daja iyi tanımaya çalış. Bunların ikisi de hareket etmek gibi temel işlerden pusu kurmak ve orman güçlendirmelerini almak gibi ileri düzey konulara kadar en gerekli League of Legends bilgilerini verir. Bu eğitimleri tamamlayarak insan rakiplerin karşısına çıkmaya hazır olursun. Yapay Zekâya Karşı Oyna Eğitim maçlarını tamamladıktan sonra, diğer sihirdarlarla güç birliği edip 5 kişilik bir takım halinde bilgisayarın yönettiği botlara karşı savaşabilirsin. Eğitim oyunlarında verilen görevlerle ve önerilen stratejilerle yönlendirilirken, bu oyunda rakip şampiyonlarla nasıl karşılaşacağınızı, haritadaki önemli noktaları nasıl alacağınızı ve koridorları nasıl ilerletip maçı alacağınızı takım arkadaşlarınla birlikte kararlaştırman gerekir. Neden Yapay Zekâya Karşı? Yapay Zekaya Karşı modu, yeni bir şampiyon öğrenmek veya takımınla yeni bir strateji denemek için idealdir. Eğitim oyunlarının aksine, yapay zekaya karşı oynadığında diğer sihirdarlarla etkileşime geçersin ve oyun yapay zekanın zorluğunu becerilerine göre ayarlar. İster ilk ister yüzüncü oyununu oynuyor ol, diğer sihirdarlarla kaynaşmak için ideal bir yerdir. Yapay Zekâya Karşı Oyun Başlatmak PvP.net istemcisinin üst kısmında, ortada bulunan Oyna düğmesine tıkla. Geldiğin ekranda sol taraftaki listeden Yapay Zekaya Karşı seçeneğini seç. Sihirdar Vadisi haritasını ve istediğin zorluk seviyesini seç. Daha sonra ister arkadaşlarını davet ederek bir takım kur, istersen eşleştirmeyle otomatik olarak bir takıma gir. Botların ötesine geçmek Başlangıç, Orta Derece ve Daha Fazlası League of Legends'da neredeyse her şampiyonun bir botu olmasına rağmen, yapay zekaya karşı oynamak gerçek insanlarla karşı oynamakla kıyaslanamaz bile. O meşhur Annie Bot bile stratejilerine gerçek bir insanın olabileceği gibi adapte olamaz. Sonraki bölümlerde, nasıl çevrim içi arkadaşlar edinip insan rakiplere karşı oynayabileceğin anlatılıyor. İster takımla, ister tek başına kuyruğa giriyor ol, eşleştirme sistemimiz seni, denk yetenek seviyesindeki sihirdarlarla eşleştimek üzere tasarlanmıştır. Yeteneklerin arttıkça, rakiplerinin yetenekleri de artar. 30. seviyeye geldiğinde, istersen Dereceli oyunlara girebilirsin. Arkadaşlarınla özel oyun oyna Gücünü yapay zekaya karşı sınadıktan sonra, gerçek insanlarla oynamak isteyeceksin. Arkadaş listendeki sihirdarlara karşı özel oyunlar oynayarak, gerçek rakiplerle karşılaşmanın nasıl bir şey olduğunu çok strese girmeden görebilirsin. Özel bir oyun başlat PvP.net istemcisinin üst kısmında ortada bulunan Oyna düğmesine tıkla. Soldaki seçeneklerden istediğin özel oyun türünü seç. Oluştur'a tıkla. Sihirdar Vadisi'ni seçip oyununa bir isim ver. Arkadaş listende lobiyi doldurmaya yetecek kadar oyuncu varsa, şifre koyup oyunu kapatabilirsin. Oyunu doldurmak istersen bot ekleyebilir ya da tanımadığın sihirdarların da gelmesi için açık bırakabilirsin. İşin bittiğinde, arkadaşlarını davet etmeye başlamak için Oyunu Oluştur'a tıkla. Arkadaşlarınla Özel oyun oynamak, gerilimin az olduğu bir ortamda diğer oyuncularla mücadele etmeye başlamak için harika bir yoldur. Sadece arkadaşın olan oyuncuların girmesini sağlamak istiyorsan, açtığın özel oyunları şifreyle koruma altına alabilirsin Bir oyunu doldurmak için daha fazla oyuncu gerekiyorsa, iki tarafa da bot ekleyebilirsin Çatışmaya girerken İster arkadaşların için kurduğun özel bir oyunda, istersen beceri seviyeniz yakın olduğu için otomatik eşleştirmeyle girdiğin bir oyunda ol, League of Legends maçları hatırlanası anlarla ve göze göz dişe diş çatışmalarla doludur. Burada, çeşitli oyun modlarına nasıl başlayacağını öğreneceksin. Unutma, arkadaşlarınla oynamak çok daha zevklidir. Onları da eğlenceye mutlaka davet et! Eşleştirmeye Girmek Eşleştirme sırasına girmek için oyun istemcisinin üst kısmında, ortada bulunan kırmızı Oyna düğmesine tıkla. Ardından, açılan seçenekler arasından tercih ettiğin oyun türünü seç. Haritanı seçtikten sonra istersen başka sihirdarlar davet ederek kendi grubunu oluşturabilir, istersen de eşleştiricinin sana takım arkadaşı bulmasını bekleyebilirsin. Arkadaşlarını Oyuna Eklemek Grup halinde oynamayı seçersen, Grup başlığı altında "Takım arkadaşlarımı davet edeceğim" seçeneğiyle diğer sihirdarları çağırabilirsin. Kimleri davet edeceğine, bu düğmeye tıkladıktan sonra açılan oyun lobisinde karar verebilirsin. Potansiyel arkadaşlarını seçmeyi bitirdiğine, Oyuncuları Davet Et'e tıkla
 24. KARA RUH Kara Ruh siyah bir duman topu ve parıldıyan kırmızı gözlerden ibarettir. Oyuna ilk başladığında göreceğin ilk varlık, kara ruh denilen belirsiz bir varlıktır. Kara Ruh sonraki varış yerini gösteren bir navigasyondur. Kara Ruh seviyesine göre görevleri verir ve birer adım atmana yardımcı olur. (Bazen tatlı sesiyle NPC’nin verdiği görev dışında sana başka bir görevi yaptırır.) Kara Ruh görevini yaptıkça Kara Ruh’un da güçlendiğini göreceksin. Kara Ruh kadim eserlerden güç emerek gelişir, geliştikçe hem dış görünüşü değişir hem de yeni fonksiyonu kullanabilir. Kara Ruh’un ilk uyanışından sonra Yükseltme ve Aktarma kullanılabilir. Fonksiyona ek yetenek veren beceri uyanış veya ikinci uyanış da kara ruh aracılığıyla mümkündür. Kara Ruh, kısayol tuşu [.] ile istediğiniz zaman çağırılabilir. Eğer Kara Ruh görevi alabilecek durumdaysan sağ altında Kara ruh ikonu oluşacaktır ve bunun için de kısayol [.] kullanarak çağırabilirsin. DÜNYA Black Desert Dünyası kusursuz bir şekilde oluşmuştur. Dünyaya giriş yaptığında, özel bir durum olmadıkça, ek yükleme süresi olmaksızın her yere seyahat edebilirsin. Aynı varış noktasına gittiğinde, yönlendirmeye uyarsan oraya daha hızlı gidebilirsin. Ancak dağlardan doğru geçersen gizli hazine sandığı veya kaynakları bulmak için fırsat bulacaksın. Kararına bağlı olarak oyundan çeşitli şekillerde zevk alabilirsin. Ayrıca oyun esnasında, çeşitli bölgelerle karşılaşacaksın ve bunların hiçbiri aynı olmadığı için daha da ilginç bir hal alacak. Bununla beraber yeni bölgelere geçtiğinde yaratıkların bulunduğu av sahaları ayrılmıştır. Böylece her seferinde farklı mücadelelerin keyfini çıkaracaksın. BECERİ SİSTEMİ Beceri savaşın en önemli parçasıdır. Black Desert’ta seviyen arttıkça daha fazla beceri öğrenebilir, canavarları öldürerek ve görevleri bitirerek beceri puanları kazanabilirsin. Böylece tüm becerileri öğrenebilirsin. Ayrıca, Level 55'e ulaşmadan önce öğrendiğin becerileri rahatça sıfırlayabilirsin, bu yüzden tüm becerileri dene ve en etkili veya en uygun olanı seç. Becerilerin çoğu tuş komutuyla kullanılabilir. Tuşları ve fare tıklamasını birleştirerek becerileri kullan, buna alışırsan rahat bir şekilde istediğin gibi kontrol sağlayabileceksin ve çeşitli kombo saldırıları da yapabileceksin. İlk başta kolay olmayabilir, ancak alıştıkça kontrolleri kullanmanın tadını çıkarabileceksin. UYANIŞ Karakterin Leveli 56'ya ulaştığında, bir göreve başlayıp uyanmış bir silahla kendini donatabilirsin. Bu göreve devam etmezsen sahip olsan bile bir uyanış silahını giyemezsin, bu yüzden uyanış silahını giyebilmek için görevini tamamlaman gerekir. Ayrıca görev tamamlandığında bir uyanış silahını ödül olarak alabilirsin ve devam eden 7 görevi tamamlarken özel uyanış silahı becerilerini de öğreneceksin. Bir Uyanış Silahı kuşandığında, daha önce olanlardan farklı olarak başka beceriler de kullanabilirsin ve daha güçlü ve yeni olaylar deneyimleyebileceksin. Savaşçı – Büyük Kılıç Sahire – Ruh Tırpanı Vahşi – Demir Yumruk Okçu – Kamasylven Kılıcı Avcı – Gökyüzü Bo Asası Valkyrie – Lancia Musa – Hilal Uzun Pala Maehwa – Kerispar Ninja – Sura Katanası Suikastçı – Sah Çakrası Cadı – Aad Küresi Sihirbaz – Godr Küresi DÖVÜŞ SİSTEMİ Baskın Sistemi Dünya Bossu belli bir yerde görünür, böylece herkes katılabilir. Fakat savunma gücüne sahip olduğunda ve eşya toplamak için yeterli saldırı gücünün olması durumunda meydan okumak akıllıca olacaktır; böylece Boss’un temel saldırısı yüzünden ölmezsin. Kzarka Nouver Karanda Kutum Alan Boss'u belirli alanlarda görünür ve maceracıları tehdit eder. Ancak herkes katılabilir ve ava katıldığı için kusursuz olan dünyasının tadını sonuna kadar çıkarabilir. Ancak bir Alan Bossu’nun normal canavarlarla karşılaştırıldığında farklı saldırı ve savunma gücü vardır; bu nedenle eğer dikkatsiz davranıp karakterinin ölümüne sebep olursan EXP düşebilir veya kristal tahrip olabilir. Ancak Boss ile başa çıkabilirsen nadir bulunan eşyaları düşürebilirsin, bu yüzden bir çok maceracı Alan Bossu’nun peşine düşmektedir. Red Nose Dastard Bheg Dev Çamuradam Dim Ağacı Ruhu Quint Muraka Çeşitli PVP Sistemi Tüm kullanıcılar ve klanlar, büyük bir etkinliğin keyfini çıkarabilirler. Bu Bağlantı Noktası Savaşı ve Fetih Savaşıdır. Klan boyutundan bağımsız olarak herkes katılabilir ve sadece bir takım olarak zafer için savaşman yeterlidir. Oyun dünyasındaki alanların çoğu bağlantı noktaları olarak kategorize edilir. Bu yüzden bağlantı noktasına sahip olmak için savaşmak Bağlantı Noktası Savaşıdır. Klanın Bağlantı Noktası sahibi olduğunda o Bağlantı Noktasına bir haftalığına sahip olacaksın ve Klanın (BDO dünyası) verginin bir bölümünü klan sermayesi olarak biriktirerek büyüme için bir temel oluşturabilir. Sözde Kuşatma Savaşı olan Fetih Savaşı bundan daha büyüktür. Bağlantı Noktası Savaşı’nda, bir Bağlantı Noktası için savaşırsın ancak bir Fetih Savaşı’nda büyük bir kıtanın egemenliği için savaşa girersin. Bu kıtaya bölge denir ve her bölgede bir çok Bağlantı Noktası vardır. Eğer bir Klan A bölgesini ele geçirirse bu Klan, A bölgesini yönetme onurunu elde eder. Ayrıca klan sermayesi olarak toplanabilecek vergi miktarı muazzamdır, dolayısıyla hem nitel büyüme hem de nicel büyümeye sahip olabilirsin. Kızıl Arena, 50 ve üstü Level’deki tüm oyunculara açık olan bir PvP içeriktir. Onlardan biriysen Karmandan bağımsız olarak ya da bir Klana üye olman ya da olmaman durumunda savaşa istediğin zaman ve nerede olursan ol, serbestçe katılabilirsin. Arsha Arenası, maceracıların operasyon yetkisini alıp PvP oyunu ile devam edebileceği bir yerdir. Klan Lideri ve Klan Subayı tarih belirler ve Arsha Arenası’nın operasyon yetkisini alır. Tarih geldiğinde, Klan Lideri ve Klan Subayı diğer maceracıları davet edebilir. Hem ‘’Takım Round’’ modu hem de ‘’Herkes Serbest’’ modunun zevkini çıkarmak için maceracıları davet edebilir. YÜKSELTME SİSTEMİ Black Desert, düzgün bir savaş için Yükseltme sistemi sunar. Yükseltme, bir maddenin Kara Taşile (Silah ve Zırh) veya aynı eşyaları kullanarak bir eşyanın gücünü arttırmaktadır. Aktarma, Büyülü Kristalin eşya soketine yerleştirilmesiyle özel yetenek katar. Kara Taşın varsa Yükseltmeye devam edebilirsin. Silahı feda etmeyi göze alıyorsan harcadığın Kara Taşları kolayca geri alabilirsin. Ekipman yükseltmesiyle artan değerler temel performansın ötesine geçtiğinden yükseltme yapmak bir seçenek değil, zorunluluktur. AKTİVİTELER Üretim Faaliyetleri Toplama Toplanma, tüm üretim faaliyetlerinin en temelidir . Toplamak istediğin kaynağa bağlı olarak farklı Toplama Aletleri kullanmalısın. Toplanma levelin arttıkça toplanma süresi azalacaktır. Toplama leveli yükseldiğinde daha iyi öğeler elde edebilirsin. Hatta en yüksek Yükseltme için gerekli malzemeleri elde etme şansına da sahip olabilirsin. İşleme İşleme yoluyla, elde ettiğin öğeyi başka bir öğeye dönüştürebilirsin. İşleme şunları içerir: Sallama, Öğütme, Kesme, Kurutma, Süzme, Isıtma, Tamir, Basit Kimya ve Basit Pişirme. İşleme levelin yükseldiğinde daha gelişmiş işlemeler yapabilirsin ve gelişmiş malzemeler Kimya, Üretim ve çok daha fazlası için kullanılabilir. Pişirme Pişirmek için öncelikle evine bir Pişirme Tezgahı kur. Malzemeleri ve baharatları karıştırıp eşleştirerek çeşitli yiyecekler yapabilirsin. Kimya Pişirmek için öncelikle evine bir Kimya Aleti kur. Kimya oldukça zor bir çalışma alanıdır, toplama ve işleme yoluyla yeterli malzemeye sahip olduktan sonra bunu yapmayı dene. Ehlileştirme Bir vahşi at yakalarsan ya da yakaladığın atı bırakırsan veyahut Atının leveli yükseltirsen Ehlileştirme EXP’yi kazanırsın. Ehilleştirme EXP ne kadar yüksekse, atının beceri düzeyi de daha hızlı artacaktır. Balıkçılık Bir olta kullanarak balık tutmaya başlayabilirsin. Balıkçılık Levelin yükseldiğinde daha çok çeşit oltalar takabilir ve daha çok çeşit balık yakalayabilirsin. Bir balık avlama noktasında balık tutabilir veya gemiye binip uzak okyanusa açılıp macera deneyimi yaşayarak profesiyonel balıkçılık (zıpkınla avlama dahil) yapabilirsin. Avcılık Balina, timsah, Khalk ve diğerlerini avlamak için avcılık becerileri kullanman gerekir. Avlanma levelin yükseldiğinde daha iyi av tüfeği kullanabilirsin. Ticaret Ticaret, Bağlantı Noktasını ileri geri dolaşırken öğeleri alıp satmanın ticari bir faaliyetidir. Uzun mesafeli bir ticaret yapmak için çok fazla hazırlık ve araştırma ile birlikte katkı puanı gerekiyor çünkü ticaret fiyatı daima dalgalanıyor. Toplama -> İşleme -> mal kazandırma sırayla ticaret malı üretip satışa sunarak geçimini sağlayacak şekilde ticaret yapabilirsin. Çiftçilik Bir bahçe ile uğraşmak için çit kurarak çiftçiliğe başla. Mahsulleri hasat etmek için tohum ekebilir, daha iyi cins tohum olarak geliştirebilir ve sığırları otlatabilirsin. Katkı Puanları ve Bağlantı Noktası Sistemi Katkı puanı, her bölgeye yaptığın katkının derecesini gösteren sayısal bir değerdir. Çeşitli görevi tamamlarken Katkı EXP artar. Katkı puanı kullandığında bölge için sınır yoktur. Genellikle maceracılar bir Bağlantı Noktası’na yatırım yapmak veya bir ev satın almak için katkı puanı tüketirler. Ayrıca çifteli ya da flüt gibi eğlence için kullanılan eşyaları ve çeşitli seçenekler olan özel ekipmanları kiralayabilirsin. Katkı puanlarını harcamak kolaydır, ancak kazanmak biraz zaman alır. Nasıl kullanacağını planlamadıysan anında tüketebilirsin ve gerektiğinde kullanamayabilirsin. Katkı puanlarını istediğin zaman geri alabildiğinden ihtiyacın olduğu her zamanda puanlarını doğru yönetmen gerekiyor. Bir Bağlantı Noktası, ticaret ve üretim için vazgeçilmez bir unsurdur. Bağlantı Noktalarının bağlanması, Bağlantı Noktaları çevresinde bulunan birbiriyle ilişkili içeriğin keyfini çıkarmanın anahtarıdır. Katkı puanlarını doğru yönetmen gerekir, çünkü Bağlantı Noktalarını bağlamak için bunları kullanman gerekir. Bağlantı Noktaları bağlıysa Eşyayı Döngü Vagonuna yükleyip gönderebilirsin. Bağlantı Noktaları bağlı değilse nakliyesi üç katına çıkacak ve satış fiyatı % 30 oranında düşürülecektir. Dolayısıyla Bağlantı Noktaları bağlıysa tam fiyat alacağından kar elde edebileceksin. Bağlantı Noktaları büyük ölçüde Keşif Bağlantı Noktaları ve Üretim Bağlantı Noktaları olarak ayrılmıştır. Keşif Bağlantı Noktası, katkı puanları yatırabileceğin bir Bağlantı Noktasıdır. Keşif Bağlantı Noktaları işleve bağlı olarak altı kategoriye ayrılabilir: Merkez Köy, Köy, Ticaret, Tehlikeli Bölge ve Boş Bağlantı Noktası. Merkez Köy ve Köy Güvenli Bölgelerdir diğerleri de Savaş Bölgeleridir. Üretim Bağlantı Noktası, Keşif Bağlantı Noktasına bağlı bir Uydu Bağlantı Noktasıdır. Malzemeler elde edebileceğin dört Üretim Bağlantı Noktası türü vardır: Çiftlik, Madenclik, Odunculuk ve Kazı. Konut Sistemi Ev, Black Desert Dünyası yaşam içeriğinin merkezinde bulunur. Çeşitli özelliklerin yanı sıra, eşsiz yaşam tarzını gösterebileceğin bir eve sahip ol. Tüm Black Desert oyuncuları kendi evlerini satın alabilir. Yeterli paran varsa bunlardan yüzlerce satın alabilirsin! (Ancak, konut amaçlı mevcut ev sayısı sınırlıdır.) Evler ağırlıklı olarak üretim faaliyetleri için kullanılır, ancak bunları farklı amaçlarla kullanabilirsin. İç mekanını duvar kağıtları ve mobilyalarla süsleyip petlerinle dolaşabilirsin. Dinlenip evini tek başına onarabilir veya kitap okuyabilirsin. Arkadaşların, klan üyelerin vs. Diğer maceracılarla birlikte evde güzel vakit geçirebilirsin. ENERJİ PUANLARI Enerji çok faydalı bir kaynaktır. Toplama yapabilmek için enerjiye ihtiyaç vardır. Enerjiyi, NPC ile konuşarak Dostluk kurmada, av alanlarında eşya düşme oranını yükseltmede, Bağlantı Noktasına yatırım yapma ve çeşitli gelişmiş eşyaların satıldığı Gizli Dükkan'da vs. kullanabilirsiniz. Enerji puanı ayrıca uzak mesafedeki Beceri Eğitmeni'nin bulunduğu yere hareket etmeden beceri öğrenmek için ve diğer köydeki ticaret eşyasının fiyatını araştırmak için vs. çeşitli içerikleri uzaktan kontrol ederken kullanabilirsin. NPC ile sohbet etme Bir NPC'ye selam verme NPC'nin eşyasını çalma Bir NPC'den bilgi edinme Katkı puanlarını artırmak için savunma simgelerini iade etme Dünya sohbeti Uzak mesafeden becerileri öğrenme. Toplama Bir tüccar NPC ile pazarlık Bir işçiyle sözleşme Ticaret fiyatını kontrol etme Bir Bağlantı Noktası’na yatırım yapma NAKLİYE Teleport olmanın veya zamanda atlamanın bir yolu yoktur. Black Desert Dünyası’nda binekler çok önemlidir. En alt aşamadaki bir at bile oyun başlangıcında çok işine yarayabilir. Çeşitli binekler bulunur: At, eşek,deve, vagon, fil ve gemi gibi. Her bir bineğin kendi rolü vardır, bu nedenle tercihine bağlı olarak bunları elde edebilirsin. Eşek: Bir eşek, hızlı hareket etmek yerine yük taşıma konusunda uzmanlaşmıştır. Daha fazla ağırlık (LT) taşıyabileceğinden ve bir ata kıyasla daha iyi dayanıklılığa sahip olduğundan ticarette yararlıdır. At: At, Black Desert Dünyası’nda en yaygın olan ve arzulanan binektir. En üst aşamadaki at, kullanıcının şaşırtıcı bir hızda her yere ulaşmasını sağlayan roket gibi hıza sahiptir. Bir at için 1 - 8 arası aşama vardır. Levelini yükselttiğinizde temel statları (hız, hızlanma, dönüş ve ani durma) da gelişir. Ayrıca Atlar kendilerine özel beceriye sahiptir. Bu özel beceriler atının leveli yükseldiğinde şansa bağlı olarak(Maksimum seviye 30) kazanılır. Hızlı Koşu, Ani Hızlanma ve Kazıklama gibi beceriler atın daha hızlı koşmasını sağlar, bu nedenle atın daha değerli olur. Vagon: Bir vagon, birçok mal taşıma konusunda yararlıdır. Tüm bineklerden çok slot sayısı vardır ve yükün ağırlığı artsa bile hareket hızı yavaşlamaz. Soylu vagonlarını 4 at taşır. Gemi: Nehir veya denizi bir gemi ile geçebilirsin. Su kenarında balık tutmak, deniz ticareti yapmak veya bir adaya taşınmak gibi denizdeki aktivitelerden keyif almak istediğinde mutlaka ihtiyacın olan bir taşıttır. Deve: Deve, yalnızca Valencia bölgesinde bulabileceğin özel bir binektir. Çölde bir at veya vagon yavaşlar ve becerilerini kullanamazlar. Fakat deve, bu iki bineğin yerini tutabilir. Minyatür Fil: Minyatür Fil, tıpkı deve gibi sadece Valencia bölgesinde bulabileceğin bir binektir. Normal bir filden daha küçük ve sevimli bir fildir.
 25. Counter Strike oyuncularının bildiği gibi, oyunun kendine has bir jargonu vardır. Hızlı ve aksiyon dolu bir oyun olduğu ve sürekli bir yerlerden kafanıza mermi yağdığı için konuşmaya ya da yazmaya çok zamanınız yok. Bu yüzden iletişimin çok hızlı olması lazım. Eski oyuncuların pek çoğunun bildiği, yeni oyuncuların da bir an önce öğrenmesi gereken en temel CS: GO terimlerini derledik. Terimler Rush: Genellikle rakibi gafil avlamak ve pozisyon almalarını beklemeden saldırıya geçmek için koşar adım yardıra yardıra rakibe saldırmak anlamına gelir. İyi yapıldığında güzel sonuçlar verir ama önünüze düşen bir flash ile daha gözünüzü açamadan el bitmiş de olabilir. Secure: Sessizce yürüyerek yerini belli etmeden pozisyon alma şekli. Güvenli ilerlemek anlamında kullanılır. Boost'lamak: Rakibi şaşırtmak ya da görüş elde etmek için haritada erişilemeyen yerlere takım arkadaşının desteği ile erişmek manasında kullanılır. Bir kutunun üstüne tek başına çıkamıyorsanız arkadaşınızın üstüne basarak çıkabilirsiniz. (Rank atlamak için hesap boostlamak ile karıştırmayın) Bait'lemek: Avantajsız bir durumdayken rakibi yemleme, tuzak kurma taktiğiyle avantajlı duruma geçmek. "Siz A gidin, C4 ile ben B gireceğim" diyerek, bomba kuramayacakken rakibi yanılgıya uğratıp, kurabilecek pozisyonu elde etmek gibi. Commander: Takımın en tecrübeli oyuncusu, taktik adamı, bir yeteneksiz bir takıma bile maç kazandırabilen kişi. Buy Out: Her iki round'un sonunda oyuncuların üzerindeki tüm parayı harcayarak yere silah atmasıdır. Rotate: Bir oyuncunun rakipten bir oyuncuyu düşürdükten sonra ya da taktiksel olarak takım halinde haritadaki konumunu değiştirme hamlesidir. Gooshed: Eğer kaskınız varsa kafadan mermi yeseniz bile bazen ölmezsiniz, bu duruma denir. Noob: Yeteneksiz, vasıfsız, çömez, acemi, takıma hiçbir katkısı olmayan kişi anlamında kullanılır. Drop: Takım arkadaşından silah istemek için kullanılır. Drop; atmak, bırakmak demektir ve silah atmak anlamında kullanılır. Ninja Defuse: Teröristlerin kurduğu bombayı onlara farkettirmeden patlamak üzereyken çözmek demektir. Bu genellikle zor bir şeydir ve rakibin tecrübesizliğinden doğan bir olaydır. Smurf hesap: Bir oyuncunun yedek olarak açıp geliştirdiği hesaptır. GL&HF: Tüm oyunlarda kullanılan bir sözdür: "Good Luck & Have Fun". Oyun başlamadan rakibe iyi niyet göstergesi olarak söylenen "iyi şanslar, iyi eğlenceler" ifadesidir. TK veya AS: Bir oyuncunun tüm rakibi tek başına öldürdüğü round'da aldığın unvan. GH: İngilizceden gelen "Good Half" yani; "ilk yarı güzeldi" anlamına gelir. Aynı şekilde BH (Bad Half) da kullanılır. NS: "Nice shot" yani "iyi vuruştu" anlamına gelen söz. Wall Bang: CS: GO'da pek çok yerde mümkün olmasa da, duvar ve harita objelerinin arkasına saklanan rakibi görmeden vurabilmek manasında gelir. Nade Stacking: Tüm takımın bir bölgeyi bombalayarak avantaj elde etmesi ya da birini öldürmesi için yapılan taktiktir. GG: "Great game", yani "İyi oyunlar" veya "İyi oyundu" anlamına gelen ve hemen hemen her oyunda kullanılan bir söz. Genellikle oyun bitimlerinde kullanılır. Legged: Acemi bir oyuncunun rakibin kafası hariç her yerine sıkarak bir gram canla bırakması durumuna denir. Aim: Rakibe doğru cross dediğimiz nişangahı (crosshair) tutturma yeteneği. Catwalk: Son zamanlarda çok kullanılmasa da eski oyuncular bilir; haritadaki short bölgesine denir. Save'lemek: Round'da geriye düşen takım üyelerinin sayısı rakipten azsa ve kazanılamayacağı kesin gibiyse eldeki silahı kaybetmemek için güvenli bir yere saklanmak ve elin bitmesini beklemek. Eco: Eco olmak; kaybedilen bir round'un sonrasında ekonomiyi düzeltip bir sonraki round için hazırlanmak anlamına gelir. WP: Genellikle oyun sonu rakibin sizi ve takımınızı tebrik etmek için söylediği, "İyi oynadın" anlamına gelen sözdür. Açılımı "Well Played". PUG: Takımda işler kötü giderken takımın taşıyıcı rolünü üstelenebilen yetenekli oyuncudur. MVP veya EDO: Bir rauntta en etkili kişi veya en ilginç kişi olduğunuzda sizin adınız ve marifetiniz raunt sonunda ekranda belirir. "X, bu rauntta en fazla kişiyi öldürdü", "Düşman tarafından kör edilmişken bir düşman öldürdü", "Bu raunt onur 30 kere zıpladı" gibi birçok marifetlerde raunt'un göz bebeği olduğunuzda sizin EDO (MVP) marşınız çalar.
 26. Apex Legends'ın çok detaylı bir silah sistemi var. Oyunda biraz daha profosyonel olmanız için gerek duyabileceğiniz detaylı silah tablosu sizlere yardımcı olacaktır.
 1. Daha fazla aktivite yükle

Sitede yer alan oyun içerikleri, logoları, görselleri ve her türlü materyalleri, ilgili yayıncılarının ve lisans verenlerinin ticari markaları ve telif haklarıdır. Bu internet sitesinin oyun yayıncılarıyla veya yapımcılarıyla bir bağlantısı yoktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...