İçeriğe git

Battlefield 2042 İnceleme


onusevmediyor

Tavsiye Edilen Gönderiler

Battlefield 2042 ne yapmak istediğine tam karar veremeyen, arada kalmış bir yapım. Bunların üzerine bir de performans sorunları eklendiğinde neler olmuş gelin birlikte inceleyelim.

 

İncelemeye başlarken söyleyeceğim ilk söz, Battlefield 2042 iddialı bir oyun. Serinin bu yapımı; birkaç oyun türü, bir düzineden fazla harita, yeni ve klasik donanım ile neredeyse sonsuz eğlence sunan harika bir oyun düzenleyicisine sahip.

Ne yazık ki, Battlefield 2042 oynamak tüm bu eğlenceye rağmen hiç kolay değil. Komik hatalar, performans sorunları ve denge sorunları her oyun başınıza bela oluyor ve 2042’nin kesinlikle çok oyunculu bir oyun olması gerçeğiyle bu sorun çok daha fazla göze batıyor.

DICE, Battlefield 2042 ile yeni başlayanlar için gösterişli ve erişilebilir oyun modları, Portal aracılığıyla daha büyük ölçekli bölgeler ve klasik oyun modları ile açıkça her türden oyuncuyu kendisine çekmeye çalıştı.

Battlefield 2042 gelecekte bu vaadi yerine getirebilir ancak şuan kesinlikle getiremiyor. Sonda söyleyeceğimi şimdiden de söyleyeyim, 420 TL fiyat etiketiyle çıkış yapan bu oyuna şuan için bu parayı vermeyin, biraz daha bekleyin.

Battlefield 2042 İnceleme

Battlefield 2042 İnceleme: Uzman Sistemi

Battlefield 2042, serinin tanıdık Sınıf sistemini ortadan kaldırıyor ve onun yerine Uzmanlar ismini alan, benzersiz yeteneklere ve avantajlara sahip çok yönlü askerler getiriyor. Sınıflar, takımınızı tamamlamak için maç öncesi seçtiğiniz katı, kesin olarak tanımlanmış rollerdi; Öte yandan uzmanlar çok daha esnek. İstediğiniz silah ve aletle donatılabiliyorsunuz, bu nedenle All Out Warfare modlarında takım sinerjisi sonuç olarak çok daha az önemli hale gelmiş.

Dahası bu Uzmanlar, Apex Legends veya Overwatch gibi bir oyunda kendilerini daha iyi hissettiren absürt derecede güçlü veya düpedüz sevimsiz güçlere sahip. Örneğin, bir Uzman duvarların ötesini görebiliyor ve kendisine ateş eden herkese otomatik olarak ping atmasını sağlayan fazla güçlü bir avantaja sahip. Bir diğerinde, çıkıntılar ve yüksekliklerde dolaşmasını ve nişan alırken daha hızlı hareket etmesini sağlayan bir kanca mevcut. Favorim, Overwatch’tan Torbjorn gibi hedef işaretleri ve kolay öldürmeler için kuleleri düşüren bir Uzman olan Boris. Bu Uzmanlar yüzünden oyun daha önceki gerçekçi yaklaşımını tamamen terk etmiş durumda.

Uzmanlar o kadar güçlü ve esnek ki, All Out Warfare modlarında eski oyunların ekip çalışmasının ve işbirliğinin çoğu bir kenara atılmış. Ayrıca, takım arkadaşlarınızın ne ile silahlandığını göremiyorsunuz, bu yüzden bunun etrafında savaşı koordine edemiyorsunuz. İstediğiniz ekipmanı getirebileceğiniz veya istediğiniz Uzman olarak oynayabileceğiniz için, bu büyük ölçekli oyun modları herkesin kafasına göre takıldığı bir hale gelmiş. Sadece aksiyona doğru koşun, cephanenizi boşaltın ve hareket etmeye devam edin, evet yapabileceklerinizin hepsi bu.

Battlefield 2042 İnceleme

Battlefield 2042 İnceleme: Hazard Zone

Ana oyun modlarından daha az olarak 32 oyunculu bir PvP modu olan Hazard Zone‘da aksiyon biraz daha değişik. Hazard Zone’da, çekişmeli bölgelerdeki veri sürücülerini çıkarmak için takım arkadaşlarınızla koordine ederken diğer oyunculara ve yapay zeka botlarına karşı yüzleşiyorsunuz. Çıkardığınız veri miktarına göre bir sonraki turda yükseltmeler ve silahlar için harcayabileceğiniz para birimi kazanıyorsunuz ancak, öldüğünüzde bu verileri kaybedediyorsunuz.

Bu, yaptığınız eylemlere ve verdiğiniz kararlara bir risk-ödül unsuru eklemiş; Verilerinizi korumak ve puan kazanmak için hayatta kalmaya odaklanabilirsiniz veya daha agresif olabilir ve oyuncuları öldürerek daha fazla kazanmak için çatışmaları riske atabilirsiniz. Üstelik, bir turun başında istediğiniz kişiyi seçemezsiniz; Her takımın kadrosunda yalnızca bir tür Uzman olabilir. Başka bir deyişle, dört kuleli adamdan oluşan bir ekibiniz olamaz. Ekibinize daha iyi kurmak için Uzmanınız ve takımdaki rolünüz hakkında akıllı seçimler yapmanız gerek. Hazard Zone daha az oyuncu sayısına sahip, bu nedenle aksiyon çok daha bilinçli ve daha tempolu.

Haritalar çoğu zaman akıllı yetenek kullanımı için çok büyük ve açık, bu nedenle daha iyi değiştirilmiş veya yükseltilmiş donanıma sahip takım, rakip gerçekten oyunu salmadığı sürece genellikle kazanıyor. Uzmanların yetenekleri bu modda daha büyük All Out Warfare çarpışmalarına göre daha dengeli ve bu durum bana göre Hazard Zone’u Battlefield 2042 deneyiminin temel direği haline getirmiş.

Aynı zamanda DICE, Battlefield’ı bazı açılardan fikre tam olarak bağlı kalmadan bir battle royale olarak yeniden tasarlamaya karar vermiş. Sonuç olarak Battlefield 2042 garip bir arafta kalmış; Tam olarak Battlefield değil, ama tam olarak battle royale de değil. Call of Duty: Warzone, Apex Legends ve yakın zamanda piyasaya sürülen ve hepsi ücretsiz olan Halo Infinite gibi çok oyunculu yapımların sert rekabetiyle, bu fiyatı yüksek bulan oyuncular Battlefield 2042’yi tercih etmekten kaçınabilir.

Battlefield 2042 İnceleme

Battlefield 2042 İnceleme: Battlefield Portal

Oyun modu editörü Battlefield Portal, 2042’nin en iyi kısmı. Önceki üç Battlefield oyununda altı harita ve sunucunuzu oluştururken seçebileceğiniz sağlam bir parametre ve kural listesine sahip. Bunlara ekip boyutu ve dağılımı, manga boyutu, ortaya çıkma türü, silah ve araç seçimi, hava olayları ve hasar çarpanları dahil.

Kombinasyonlar etkileyici, bu nedenle topluluğun bu işlevlerle nasıl oynadığını görmek ilginç olacak. DICE, Battlefield 1942’den Classic Conquest, Bad Company’den Rush ve Battlefield 3’ten Conquest ile eski Sınıf sistemi bile yeniden oyuna dahil etmiş. Battlefield Portal harika bir mod ancak bu yeni oyunun en iyi yanının eski Battlefield oyunlarından ögeler olması bende kesinlikle hayal kırıklığı yarattı.

Battlefield 2042 İnceleme

Battlefield 2042 İnceleme: Teknik Kısım ve Sistem Gereksinimleri

Battlefield 2042’yi çalıştırmak için bilgisayarınızda en az bir AMD Ryzen 5 1600 veya Core i5 6600K işlemci, AMD Radeon RX 560 veya Nvidia GeForce GTX 1050 Ti ekran kartı, 100 GB depolama ve 64 bit Windows 10 işletim sistemi bulunmalı. Ne yazık ki, Battlefield 2042’nin performansı haritaya, oyundaki hava etkilerine ve maçta dolaşan karakter sayısına göre değişen karışık bir durum.

Ryzen 7 3700X işlemci ve RTX 2080 ekran kartına sahip masaüstü bilgisayarımda, 128 oyunculu All Out Warfare maçları, saniyede 30 ile 80 FPS arasında değişen kare hızlarına sahipti. Bu kare hızı dalgalanması, silah seslerinin hatalı çıkmasına neden oldu ve hiçbir ince ayar ile, kare hızı kararlılığı üzerinde gözle görülür bir etki yaratamadım.

Görselleri iyileştirmek ve performansı artırmak için YZ yükseltme kullanan DLSS’nin bile yalnızca göstermelik bir etkisi var. Görsel ayarları düşürmek, minimum iyileştirmeler için oyunun önemli ölçüde daha kötü görünmesini sağladığı için onu da tercih etmedim.

Battlefield 2042; 32 oyuncuyla sınırlı olan Hazard Zone belirgin şekilde daha iyi çalıştı. Bu modda, yukarıda bahsettiğim sistemim ile 80 FPS civarında kaldım. Sonuç olarak oyun daha akıcıydı. 64 oyuncuyla sınırlı portal oyun modları da daha iyi performans sağladı.

Ne yazık ki oyundaki ses tasarımı çok kötü. Oyun içi sesler, tarif edilemez bir yerden geri sekiyor gibi geliyor, bu yüzden sesin nereden geldiğini ayırt etmek imkansız. Sonuç olarak, mini haritayı sürekli açmanız gerekecek.

Ayak sesleri özellikle kötü; Kendi adımlarım arkamdan geliyormuş gibi geliyordu, bu durum kendi gölgemden bile korkmama sebep oldu.

Battlefield 2042 İnceleme

Battlefield 2042 İnceleme: Sonuç

Battlefield 2042 gerçekten iddialı bir yapım. DICE, inatla sadık hayran kitlesinin açıkça farkında ve onları memnun etmek için hamleler yapmış ancak EA’in, oynaması kolay Uzmanlar, sınırsız silah seçenekleri, devasa oyuncu sayıları, All Out Warfare’de azaltılmış ekip çalışması ve Hazard Zone’un dinamik risk unsurları aracılığıyla yeni bir izleyici kitlesi kurmaya çalıştığı çok belli.

Elbette, klasik Battlefield içeriği mükemmel Portal modunun içerisinde yaşamaya devam ediyor, ancak bunun bir ana yemek değil bir garnitür olması garip ve biraz üzücü.

Battlefield 2042 iddialı ama son derece kusurlu. Oyunun hikaye modunun olmadığı ve tamamen çok oyunculu bir deneyim olduğu düşünüldüğünde, oyunun bu dağınık durumda başladığını görmek bende hayal kırıklığı yarattı.

Neyse ki DICE, hataları gerektiği gibi geliştirmek ve cilalamak için lansmanından sonra aylarca oyunlarını destekleyecek ancak bu macera benim için şu anlık bitti.

Yeni bir nişancı oyunu oynamak için çok hevesli değilseniz, DICE performans artırıcı güncellemeler yayınlayana ve topluluk mutlaka oynamanız gereken bazı oyun modları hazırlayana kadar oyunu satın almayı ertelemenizi tavsiye ediyorum.

Yorumun linki
Diğer sitelerde paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız gerekli

Üye ol

Kendi üyeliğinizi oluşturun.

Yeni Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten üyeliğiniz var mı? Buradan giriş yapın.

Hemen Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...