İçeriğe git

mmetinkurt

Üye
 • Mesaj Sayısı

  14
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyaret

Son Profil Ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri kısmı aktif değil ve diğer üyelere gösterilmiyor.

mmetinkurt Başarımları

Acemi

Acemi (1/14)

7

İtibar Puanı

 1. PUBG, asıl adıyla Player Unknown Battle Graound oyununun Türkçe karşılığı; “Bilinmeyen Oyuncunun Savaş Alanı” dır. Ve bu oyun, öyle para kazanalım ve büyük kazançlar elde edelim diye düşünülüp çıkarılmış bir oyun da değildir. Bildiğimiz gibi oyunun kurucusu, Brenden Greene’dir. Brenden Greeene, bir gün arkadaşı ile oyun oynarken, arkadaşı kendi nickname’ini “player 1” olarak seçmiştir. Brenden ise, buna karşılık “player unknown” olarak belirlemiş ve bundan sonra ki tüm oyunlarda bu nickname’i kullanmaya başlamıştır. Ardından arkadaşı ile böylesi bir battle royal modu oyunu üzerine konuşmuş, birkaç ay sonra Player Unknown Battle Graound oyununu arkadaşına göndermiştir. Yani Brenden, kendi oyununu; kendi kullanıcı adında ki oyununu arkadaşlarına göndermiş ve birkaç yıl sonra, 600 milyon insan tarafından oynanan, ve dünyanın en popüler oyunu haline gelmiştir. Brenden’a PUBG’nin bu seviyede ki yükselişi sorulduğunda da “ben böyle bir yükselme ve gelişme beklemiyordum. Amacım da bu değildi, tamamen eğlence amaçlı çıkarıp, arkadaşlarımla bol bol vakit geçirmek istemiştim” diye yanıtlamıştır. Ve bunu demeden de geçmek istemiyorum, PUBG'de kullanıcı adını player unknown koyamayız. çünkü bu isim, Brendan Greene'a aittir.
 2. Sanırım PUBG’de en çok tartışılan konulardan biri bu olmalı. Çünkü ilk ona girmeden 20 – 25 kill alıp ölen mi yoksa sürekli saklanıp, pusular kurup diğer oyuncuları gafil avlayarak 3 – 5 kille birinci olan mı daha iyi oyuncu, çok tartışıyordu. Ben bu konu üzerine bir yorumda bulunamayacağım. Çünkü bu oyun battle royal oyunu olduğu kadar, aynı zamanda da bi taktik oyunudur. Tabii çok kill alanlara, oyun fazladan Royal Pass veriyor. Kimseyi bu konuda mahçup bırakmıyor. Ama dediğim gibi. PUBG, Battle Royal modunda bir oyun olduğu kadar, aynı zamanda da bir strateji ve taktik oyunu. Kim daha iyi taktiği yaparsa oyunu o alır. Kiminin en büyük taktiği, diğer oyuncularla yüz yüze karşılaşıp en fazla kili almak, kiminin de taktiği saklanıp pusu kurarak rakiplerini gafil avlamak. Sonuçta her iki taktikte de oyuncular sona kalırlarsa çorba parasını çıkarıyorlar. Ben genelde malzeme ve ekipman toplayarak hayatta kalmaya, ve rakiplerle yüzleşerek iyi killer almaya çalışıyorum. Benim de taktiğim bu açıkçası. Ve çok da keyifli oluyor.
 3. Bilindiği üzere Pubg, yeni bir mod açtı. Kış sezonunu daha can alıcı moduyla, oyun severlerin karşısına Arctic modu çıkarttı. Peki ya Arctic Mod nasıl bir tarz? Bu mod, bildiğimiz gibi Vikendi haritasında geçmektedir. Fakat farklı bir soluk var oyunda… haritada lood yaparken, bol bol çalı, ısıtıcı ve ısı maddeleri toplamayı ihmal etmeyiniz. Çünkü oyunda belirli zamanlarda soğuk hava çıkıyor. Daha doğrusu bir kar fırtınası uyarısı yapılıyor. Kar fırtınası başladığı andan itibaren, topladığınız çalılarla ateş yakmanız gerekiyor. Ateş yakıp ısınırsanız sağlığınız azalmıyor. Fakat ateş yakmazsanız sağlığınız direk düşüyor. Ama şöyle bir şey de var; ateş yakıldıktan sonra, haritada nerede kim ateş yakmış hepsini görüyorsunuz. Bu da oyun içinde kimin nerede olduğunu konusunda info almanızı sağlıyor. Benim tavsiyem, bol bol çalı toplamak yerine ısı maddesi toplamanız olacak. Isı maddesi toplayarak fırtınanın çıktığı ilk anda bunları kullanmaya başlayın. Isı maddelerini kullandığınızda sağlığınız azalmıyor. Ve haritada ısınmaya çalışan diğer oyuncuları bularak bunları tek tek indirin. Çok eğlenceli oluyor. Kill sayınızı böylece artırabilirsiniz. Ama sizin gibi düşünen başka oyuncuların da olduğunu sakın unutmayın!
 4. Bilindiği üzere Erangel Haritasında ki en kanlı mücadelelerin en büyük figt’ların verildiği yer Military Base’tir. Bir oyunda en az 3 belki 4 takım iner, o takımların içinden sağlam dört dörtlük kurulan bile olmaz bazen. Ama herkesin ortak bildiği bir şey varsa, o da erangel haritasında military base’in 4 5 takımı doyuracak kadar loot’larının olduğu, bir çok işaret fişeğinin bulunduğu, en iyi silahların, en büyük ölçekli dürbünlerin ve en yüksek seviyeli kask ve yeleklerin olması, büyük bir cazibe mekanı yapmaktadır. Erangel kadar benzer bir harita olan Shanok haritasında da, Military Base bölgesine loot, yüksek seviye yelek ve kast ve fazla mermi bulunma özellikleri bakımından Boot Camp benzerlik göstemektedir. Boot Camp, Military Base bölgesi ile tamamen aynıdır bence. En fazla kill yapmak isteyenler Erangel Haritasında Military Base’e iniyorsa, Shanok haritasında da Boot Camp’a inmektedir. Ve belki birgün sizlerle boot camp ya da military base’te karşılaşabiliriz
 5. Call of Duty Warzone serisini oynamak için, bilgisayarınızın ekran kartını biraz yoracaksınız. Oyunda ayarları açıp grafik seçeneğine geldiğinizde, sağ tarafta oyunun ekran kartında ne kadar yer kapladığını göreceksiniz. Tabii birden fazla ekran kartı kullanıyorsanız, bunu da grafik ayarlarından düzenleyip, daha güçlü ekran kartını seçebilirsiniz. Çözünürlüğü ve ekran genişliğini artırmak isterseniz, render resoltion seçeneğinden yükseltebilirsiniz. Fakat bu ekran kartınızı biraz daha yorabilir. Benim için önemli olan kısım, details textures seçeneğinin içinde ki ayarlardır. Buradan, texture resoltion seçeneğinden, oyunda ki küçük yazıları, tabelaları harita içinde ki yer yazılarının çözünürlüğünü yükseltebilirsiniz. Bu ayarı en düşük seviyede yapmanız, sizin fps seviyenizi artırırken, yazıların çözünürlüğünü düşürecektir. Particle quality ayarlarından, patlayan bombalardan, patlayan silahlardan mermilerin şarabnel parçalarının görüntü kalitesini artırabilirsiniz. Benim için önemli olan ayrıntılardan biri de bullet impact and sprays seçeneğidir. Buradan ise, mermilerin efektlerini düzenleyebilir, isterseniz mermi efektlerini ve spreylerin görünümünü kaldırabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinizdedir.
 6. Battle Royal moduyla oynanan online oyunların genel yapısında, kullanıcılar ağırlıkla ses kasmaktadır. Yani yaklaşan düşmanın ayak seslerinin hangi yönde geldiğini dinleyerek, o yöne doğru saldırıya geçmektedir. Ama Call Of Duty’nin yeni serisi Warzone serisinde, ses ve audio ayalarını yapmayanlar için, ses kasarak oynamak oldukça zor olmalıdır. Çünkü oyun içerisinde oldukça fazla ses ve gürültü vardır. Hatta Infinity Ward şirketi, oyunu tamamen gerçekçi kılmak ve oyun severlere gerçek bir Battle Royal serüveni yaşatmak için, doğal sesleri dahi kullanmaktan çekinmemişler. Mesele rüzgar sesi, rüzgar eserken ağaç yapraklarının hışırdaması, bir bomba patladıktan sonra etrafa dökülen moloz ve parçalanan taş sesleri, mermi kovanlarının yere düşerken çıkardığı sesleri dahi, oyun içinde kullanmışlar. Tabii bunlar oyunun gerçekçiliği için çok önemli detaylar ama ses kasanlar için, işleri biraz zorlaştıran konular olmalı. Bu yüzden oyuna başlarken, ayarlardan audio seçeneğini açarak, yüksek ses seviyesini, sohbet sesi seviyesini, efekt seviyesini ve doğal ortam ses seviyesini ayarlayabilir ve daha rahat ses kasarak düşmanlarınıza odaklanabilirsiniz.
 7. Battle Royal oyun severlerinin en önemli düzenlemelerinden biri de muhakkak ve hiç tartışılmaz bir şekilde, Mouse hassasiyetidir. Çünkü bir Online Batte Royal oyununda kendinize has Mouse hassasiyeti ayarınızı yapmazsanız, vuracağınız hedefe iyi nişan alamaz, info alacağınız yere iyi odaklanamaz ve hatta en önemlisi ise, oyunun kontrolünü sağlayamazsınız. Bu yüzden İnfinity Ward’ın öncülüğünde çıkan Call of Duty’nin son versiyonu ve tüm serilerin içinde ki en farklı oyunu olan Warzone serisinde ise muhakkak Mouse ayarınızı iyi yapın. Oyuna başlamadan “opsitons” seçeneğini tıklayarak “keywords & Mouse” seçeneğini açınız. Orada “Mouse senstive” yani Mouse hassasiyeti kısmından ayarınızı yapabilirsiniz. Benim tavsiyem 4 ile 7 arası bir ayar yapın. Ben fareyi hızlı kullandığım için genelde 6 ayarında yaparım. Ve sizlere de böylesi mücadelenin yoğun olduğu oyunda 6 ayarını tavsiye ederim.
 8. Call of Duty oyununun yeni çıkarttığı ve Battle Royal oyun piyasasını neredeyse alt üst edip zirveye doğru yavaş yavaş yükselen Warzone serisi, Solo modunu kullanıcılarına sunmaya başladı. ilk başlarda normal düzeyde 150 kişinin katılımı ile başlanan oyunda 3 kişilik takımlarla kıyasıya rekabet ediliyordu ya da one man squad moduyla tek başınıza takımlı oyunculara karşı savaşıyordunuz. One man squat yani tek başına takım modu, zorlu ve battle royal oyun severleri açısından pek tatmin edici olmadığı için, en büyük ilgi solo modunda oynamaktı. İnfinity Ward ise, kullanıcılarının bu taleplerini geri çevirmeyerek Call of Duty oyununun Warzone serisine solo modu seçeneğini sundu. Bu sayede isteyen tüm kullanıcılar, tek kişilik battle royal mücadelesi verebilir.
 9. Battle Royal modunda ki bir çok oyunda para loot yapma ve loot yapılan para ile bir şeyler satın almak vardır. Call of Duty Warzone serisinde ise, bu moda yer vermiş durumdadır. Topladığınız paralar ile belirli bölgelerde satın alma yerlerine gidiyorsunuz. Orada topladığınız paralara göre satın alabileceğiniz şeyler koyu, alamayacağınız şeyler ise silik yazı ile karşınıza çıkmaktadır. Bu satın ala bölgelerinde, hava savunma sistemleri alabilirsiniz, silahlı insansız hava araçları ile düşmanlara saldırı paketleri alabilirsiniz, insansız hava aracı alıp düşmanlarınızın yerini haritada işaretlendirebilirsiniz, kendinize kalkan veya daha özel silahlar alabilirsiniz. Hatta gaz maskesi bile alabilirsiniz. Gaz maskesi oyunda en çok işlev gören bir araçtır. Çünkü alan daraldıkça sürekli gazdan kaçmak durumunda kalacaksınız. Bazen gaz ile düşmanın arasında kalacağınız durumlar olacak. Ölmemek için biraz gazda kalmayı tercih ederseniz bu sefer canınız hızla azalacaktır. İşte tam da bu sorun için gaz maskesi kullanabilir ve alan dışında kaldığınızda canınızı koruyabilirsiniz.
 10. Battle Royal modunda ki bir çok oyun kullanıcılarının, loot yaparken en çok talep ettiği şey, iyi bir silahtan sonra fazla fazla sağlık kitidir. Ama Call of Duty Warzone serisinde bilindiğinin aksine farklı bir şey var. Zırh plakası. Yani anlayacağımız dille çelik yelekler için hazırlanan bir malzeme. Başka bir rakip oyuncuyla karşı karşıya savaştığınız zaman, bir çok oyunda sağlığınız azalır ve kendinize can basarsınız. Sağlık kiti kullanırsınız bunun için. Fakat burada can azalmıyor. Yani can geçici süreliğine azalıp tekrar toparlanıyor fakat loot yaptığınız zırh plakaları kırılıyor. Kırılan plaka yerine yeni plakayı takabiliyorsunuz ve eski savunmanız da bu ölçüde güçleniyor. Hatta birine ateş ederken, rakip oyuncunun plakasını kırdığınız zaman size bildiri dahi gelmektedir. Rakibin üzerinde bir anda mavi bir zırh plakasının kırıldığını göreceksiniz. Bu da rakibin tek mermi ile rahatça öldürüleceği anlamına gelmektedir. Ama bu durum sizi şaşırtmasın, rakip oyuncu bu arada kendine bir zırh plakası daha kullanabilir.
 11. Bilindiği üzere hep bir konu üzerinden kullanıcılarına hikaye içerisinde oyun sunan Call of Duty Serisine, yeni ve çok farklı bir oyun eklendi. Yeni dönemin en büyük trend oyunları genelde Battle Royal moduydu. Call of Duty ise, Battle Royal modunu kendi tarzına uygun hale getirerek, kullanıcılarına harika bir oyun sundu. Ayrıca oyun tüm kullanıcılar için ücretsiz. 150 kişilik bir uçakta 3 kişilik takımlar halinde adanın farklı yerlerine paraşütler ile inerek, bol bol loot yapıp, para toplayıp, adam öldürerek adada ki hayatta kalan son takım olarak çıkıyorsunuz. Call of Duty’nin Battle Royal modunda ki Warzone Serisi, şuan bir çok Rus oyun sever tarafından kullanılmakta. Türk oyun severler, yavaş yavaş oyuna ilgi göstermeye başlamış durumda. Ama ileri ki günlerde bir çok Battle Royal modunda ki online savaş oyunlarını geride bırakarak, piyasanın en iyi oyunu olacak gibi görünüyor.
 12. Oyunda bilinenin aksine iki farklı seçenek var. Warzone serisinde 150 oyuncu, 3 kişilik takımlar halinde adanın farklı yerlerine iniyor. Ve klasik bir battle royal veriyonu canlandırılıyor oyunda. Birinci seçenekte tabii bilindiği gibi diğer takımlara karşı kıran kırana bir mücadele vererek, adada ki tek galip takım olmak. Fakat ikinci seçenek ise çok farklı. Oyunda bir de para toplama bölümü var. Plunder moduna geçildiği zaman ise, 150 kişilik takımlar, yine aynı şekilde savaşarak 30 dakikalık bir sürede bir milyon dolar parayı toplamaya çalışıyor. Ölen oyuncu tekrar oyuna geri giriyor. Ama parasız bir şekilde oyuna dönüyor. Bazı mekan ve bölgelerden loot yaparak toplanan para, aynı zamanda, diğer rakip oyuncuları öldürerek de toplanmakta. Fakat bir milyon dolar 30 dakikadan önce toplanırsa, bu sefer hedef iki katına yani 2 milyon dolara çıkıyor. Tabii 30 dakika dolduğunda bir milyon doları toplayamayan takım varsa, en fazla parayı toplayan takım birinci oluyor.
 13. Call of Duty’nin bu yıl çıkardığı ve online savaş oyunlarının büyük ilgisini çeken Warzone serisinde çok ilginç ve bir o kadar da oyunu eğlenceli kılan bir detay var. Takım halinde savaşırken eğer ölürseniz size bir ikinci şans daha sunuyor. İlk öldüğünüz anda sizi bir grup düşman askeri alıp bir hapishaneye atıyor. Sonra hapishanenin avlusunda başka bir takımdan ölen başka bir oyuncu ile bir vs bir maç yapıyorsunuz. Teke tek yani. Eğer maçı alırsanız, tekrar uçağa biniyor ve ekip arkadaşlarınızın olduğu yere geri iniyorsunuz. Tabii online savaş oyunu oynayan bir çok kullanıcının en büyük şikayetlerinden biri de, çok kaliteli ve güzel oynarken bir anda pisi pisine ölmek… Ama Call of Duty’nin yapımcıları sanırım bu şikayetleri dikkate alarak böyle bir detay eklemiş oyuna. Tabii bu maça tekrar dönüş tek sefer için geçerli arkadaşlar. İkinci kez öldüğünüzde oyundan saf dışı kalıyorsunuz.
 14. Son birkaç yılda sessizliğini koruyan ve oyun kalitesiyle, hikayesiyle, karakterlerinde barındırdığı ruhla tüm savaş oyunu severlerin hayranı olan Call Of Duty yeni bir oyun moduyla tüm sevenlerine ve online oyun sevenlerine merhaba dedi. Oyun bilindiği üzere büyük bir adada geçiyor. Oyunda 4 kişilik takımlar oluşuyor. İlk baş uçaktan paraşüt ile oyun severlere harika bir fps görüntüsü sunuyor. Sonra bildiğimiz Battle Royal modu ile ilk baş loot yaparak diğer takımlara karşı savaşmaya başlıyorsunuz. Zamanla oyunda ki alan daralıyor ama bu daralma modu cidden çok gerçekçi yapılmış. Adanın etrafı gaz bulutlarıyla yavaş yavaş sarılmaya başlıyor ve gaz bulutları ilerledikçe, adada ki yaşam alanı da daralıyor. Gaz bulutlarından kurtulmanın bir diğer yolu da gaz maskesi alarak sağlığınızın azalmasını önlemek. Oyun tamamen ücretsiz olup bilgisayar play station ve xbox’larda oynanabiliyor. Yani öyle bilindiği gibi modern warfare serilerini satın almanız ya da başka bir Call of Duty serisini satın almanız gerekmiyor. Tamamen ücretsiz ve harika bir oyun. İki farklı oyun modu var. Birincisi, hepimizin bildiği gibi, diğer takımlara karşı kıyasıya bir ölüm savaşı vererek adada ki son hayatta kalan olmak ve ikincisi ise biraz daha farklı bir şekilde, adadan en fazla parayı toplayarak belirli bir sürede, adanın en zengini olarak oyunu birinci bitirmektir.
×
×
 • Yeni Oluştur...