İçeriğe git

CS: GO Terimler Sözlüğü


Wolfenk

Tavsiye Edilen Gönderiler

Counter Strike oyuncularının bildiği gibi, oyunun kendine has bir jargonu vardır. Hızlı ve aksiyon dolu bir oyun olduğu ve sürekli bir yerlerden kafanıza mermi yağdığı için konuşmaya ya da yazmaya çok zamanınız yok. Bu yüzden iletişimin çok hızlı olması lazım. Eski oyuncuların pek çoğunun bildiği, yeni oyuncuların da bir an önce öğrenmesi gereken en temel CS: GO terimlerini derledik.

Terimler

Rush: Genellikle rakibi gafil avlamak ve pozisyon almalarını beklemeden saldırıya geçmek için koşar adım yardıra yardıra rakibe saldırmak anlamına gelir. İyi yapıldığında güzel sonuçlar verir ama önünüze düşen bir flash ile daha gözünüzü açamadan el bitmiş de olabilir.

Secure: Sessizce yürüyerek yerini belli etmeden pozisyon alma şekli. Güvenli ilerlemek anlamında kullanılır.

Boost'lamak: Rakibi şaşırtmak ya da görüş elde etmek için haritada erişilemeyen yerlere takım arkadaşının desteği ile erişmek manasında kullanılır. Bir kutunun üstüne tek başına çıkamıyorsanız arkadaşınızın üstüne basarak çıkabilirsiniz. (Rank atlamak için hesap boostlamak ile karıştırmayın)

Bait'lemek: Avantajsız bir durumdayken rakibi yemleme, tuzak kurma taktiğiyle avantajlı duruma geçmek. "Siz A gidin, C4 ile ben B gireceğim" diyerek, bomba kuramayacakken rakibi yanılgıya uğratıp, kurabilecek pozisyonu elde etmek gibi.

Commander: Takımın en tecrübeli oyuncusu, taktik adamı, bir yeteneksiz bir takıma bile maç kazandırabilen kişi.

Buy Out: Her iki round'un sonunda oyuncuların üzerindeki tüm parayı harcayarak yere silah atmasıdır.

Rotate: Bir oyuncunun rakipten bir oyuncuyu düşürdükten sonra ya da taktiksel olarak takım halinde haritadaki konumunu değiştirme hamlesidir.

Gooshed: Eğer kaskınız varsa kafadan mermi yeseniz bile bazen ölmezsiniz, bu duruma denir.

Noob: Yeteneksiz, vasıfsız, çömez, acemi, takıma hiçbir katkısı olmayan kişi anlamında kullanılır.

Drop: Takım arkadaşından silah istemek için kullanılır. Drop; atmak, bırakmak demektir ve silah atmak anlamında kullanılır.

Ninja Defuse: Teröristlerin kurduğu bombayı onlara farkettirmeden patlamak üzereyken çözmek demektir. Bu genellikle zor bir şeydir ve rakibin tecrübesizliğinden doğan bir olaydır.

Smurf hesap: Bir oyuncunun yedek olarak açıp geliştirdiği hesaptır.

GL&HF: Tüm oyunlarda kullanılan bir sözdür: "Good Luck & Have Fun". Oyun başlamadan rakibe iyi niyet göstergesi olarak söylenen "iyi şanslar, iyi eğlenceler" ifadesidir.

TK veya AS: Bir oyuncunun tüm rakibi tek başına öldürdüğü round'da aldığın unvan.

GH: İngilizceden gelen "Good Half" yani; "ilk yarı güzeldi" anlamına gelir. Aynı şekilde BH (Bad Half) da kullanılır.

NS: "Nice shot" yani "iyi vuruştu" anlamına gelen söz.

Wall Bang: CS: GO'da pek çok yerde mümkün olmasa da, duvar ve harita objelerinin arkasına saklanan rakibi görmeden vurabilmek manasında gelir.

Nade Stacking: Tüm takımın bir bölgeyi bombalayarak avantaj elde etmesi ya da birini öldürmesi için yapılan taktiktir.

GG: "Great game", yani "İyi oyunlar" veya "İyi oyundu" anlamına gelen ve hemen hemen her oyunda kullanılan bir söz. Genellikle oyun bitimlerinde kullanılır.

Legged: Acemi bir oyuncunun rakibin kafası hariç her yerine sıkarak bir gram canla bırakması durumuna denir.

Aim: Rakibe doğru cross dediğimiz nişangahı (crosshair) tutturma yeteneği.

Catwalk: Son zamanlarda çok kullanılmasa da eski oyuncular bilir; haritadaki short bölgesine denir.

Save'lemek: Round'da geriye düşen takım üyelerinin sayısı rakipten azsa ve kazanılamayacağı kesin gibiyse eldeki silahı kaybetmemek için güvenli bir yere saklanmak ve elin bitmesini beklemek.

Eco: Eco olmak; kaybedilen bir round'un sonrasında ekonomiyi düzeltip bir sonraki round için hazırlanmak anlamına gelir.

WP: Genellikle oyun sonu rakibin sizi ve takımınızı tebrik etmek için söylediği, "İyi oynadın" anlamına gelen sözdür. Açılımı "Well Played".

PUG: Takımda işler kötü giderken takımın taşıyıcı rolünü üstelenebilen yetenekli oyuncudur.

MVP veya EDO: Bir rauntta en etkili kişi veya en ilginç kişi olduğunuzda sizin adınız ve marifetiniz raunt sonunda ekranda belirir. "X, bu rauntta en fazla kişiyi öldürdü", "Düşman tarafından kör edilmişken bir düşman öldürdü", "Bu raunt onur 30 kere zıpladı" gibi birçok marifetlerde raunt'un göz bebeği olduğunuzda sizin EDO (MVP) marşınız çalar.

  • Beğendim 1
Yorumun linki
Diğer sitelerde paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız gerekli

Üye ol

Kendi üyeliğinizi oluşturun.

Yeni Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten üyeliğiniz var mı? Buradan giriş yapın.

Hemen Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...